Surdon elkezdődött a hajtás, ami a fenyőfák kivágásával, szállításával és eladásával jár egészen december 24-ig, számolt be róla riportjában a zaol.hu.
A zalai kistelepülésen a 600 fős lakosság 98 százaléka fenyőt nevel, nem csoda, hogy minden harmadik karácsonyfa a környező hegyhátakról kerül a magyarok otthonába.
A település lakói immár hat évtizede foglalkoznak fenyők nevelésével, sokan főtevékenységként, mások pedig keresetkiegészítésként, mondta a lap megkeresésére Kanász János polgármester, akinek szintén több hektáros fenyvese van.
A környező hegyhátakon, de még az udvari kiskertekben is fenyőket nevelnek, aminek eredményeként közel egymillió facsemete van a környéken. Számukra ugyanakkor ez az év legkeményebb időszaka, hiszen több százezer fenyőt kell ilyenkor kivágni, behálózni, majd platóra pakolni, hogy a fenyők eljussanak az ország szinte minden pontjára, sőt Ausztriába és Olaszországba is.
Most azokat a fenyőket vágjuk ki és készítjük elő, amelyeket kereskedőknek értékesítünk, aztán pár hét múlva egy újabb rakománnyal mi magunk is elindulunk a Gyöngyösre és a környező települések piacaira, hogy saját magunk értékesítsük a fenyő egy részét
– magyarázta Kun József, akinek családja már évtizedek óta fenyőtermesztéssel foglalkozik.
A család karácsonyfáját már kiválasztották, de mivel mi majd csak december 24-én érkeznek haza, a díszítés az édesanyjára marad.
A surdiak – a sok évek tapasztalatból leszűrve – azt mondják, hogy a nordmann fenyő iránt lesz idén is a legnagyobb kereslet, nem szúr, nem hullatja a levelét és díszíteni is könnyű. Úgy saccolják, hogy a nordmann fenyő métere körülbelül 6-8 ezer forint lesz, az ezüstfenyő métere 5-6 ezer, míg a lucfenyő méterét 4 ezerért kínálják majd a piacokon.
Ennél szomorúbb hír, hogy idén nem nyit ki Eta néni csodaháza Dabason.