Saját üvegvisszaváltót helyeztek ki a faluban, hogy a rákbetegeknek gyűjtsenek

A gyűjtőláda ötlete csak a kezdet volt, ma már a Győr-Moson-Sopron vármegyei falu, Enese szinte minden lakója részt vesz az adományozásban. A gyerekek képeslapokat rajzolnak, az asszonyok süteményt sütnek, mások kézműves termékeket ajánlanak fel vagy ruhákat, könyveket, játékokat.

Enese egy 1800 lelkes község a Rábaköz–Tóköz–Hanság találkozásánál, Győrtől 17 kilométerre nyugatra, és egy olyan összefogást mutatott fel a lakosság a közelmúltban, amely példaértékű lehet minden település számára.

Ha a politika a közös ügyeink intézését jelenti egy lakóközösségért, a civilek részvételét a hétköznapokban, a rászorulók felkarolását, generációk találkozását egy jó ügy érdekében, akkor ez az a politika, ami túlmutat e szó hanyatlásán és visszaemeli oda, ahol annak a helye lenne.

A történet pedig a nemrégiben bevezetett fémdobozok és petpalackok visszaváltásának a rendszeréhez kapcsolódik.

Egy kedves ismerősöm, Élőné Ruzsa Brigitta keresett meg azzal, hogy neki régi vágya, hogy enesei rákbetegeknek gyűjtsön adományt. Először az interneten, egy helyi csoportban tettük közzé a felhívást, ahová több ötlet is érkezett, végül körvonalazódott egy praktikus megoldás, egy gyűjtőláda kihelyezése, amibe bárki bedobhatja a visszaváltható italos dobozokat, műanyag flakonokat

– mesélt a kezdetekről Ferenczi Éva enesei fogorvos, a gyűjtést koordináló egyik civil.

Ez a gyűjtőláda ugyanis egyszer már egy falunapon teljesített szolgálatot.

Amikor ez az adományozási lehetőség felmerült, felkutattuk a dobozt és kihelyeztük mi is egy forgalmas helyre, a körforgalom mellé, a bolt szomszédságába. Az első héten már kétszer kellett üríteni. Egy csütörtöki napon került ki, vasárnap már ürítettük, majd a következő héten vasárnap újra és rá egy hétre már a harmadikon is túl voltunk. Többen jelezték azt is, hogy nekik zsákokban gyűlnek a visszaváltós italos dobozok, flakonok és elhoznák nekünk azokat külön is.

Így két hét alatt ezekből az adományokból a visszaváltás után 100 ezer forint gyűlt össze, ami komoly eredménynek tekinthető.

A helyi boltba is fog majd érkezni visszaváltó automata, úgy logisztikaliag könnyebb dolgunk lesz, mert most még Győrbe, illetve Lébénybe kell visszavinnünk a palackokat. Az első ürítéssel közel 580 palackot, dobozt kellett elvinni

– tette hozzá Éva.

Elmondta azt is, hogy maga az adományozás úgy zajlik, hogy a felhívásra pályáznia kellett helyi lakosoknak, akiknek a családjában, ismerősi körében rákbetegséggel küzdő ember él. 11 pályázat érkezett. A felajánlott adományt a betegséggel együtt járó megnövekedett kiadások és megcsappant bevétel enyhítésér fordíthatják.

A visszaváltópont mellett a civilek több helyre kiraktak még adománygyűjtő dobozokat is, a rendelőbe, boltokba, iskolába, önkormányzatnál, benzinkúton és minden forgalmasabb helyen, üzletekben, intézményekben. Az adománygyűjtést a Magyar Vöröskereszt helyi alapszervezete segíti.

Ez nemcsak az érintetteknek jó érzés, hanem azoknak is, akik részt vesznek a gyűjtésben úgy, mint szervezők, segítők vagy adományozók. Véleményem szerint ugyanis egyáltalán nem egy elcsépelt közhely az, hogy kapni jó, de adni még jobb – ez sokkal inkább a valóság. Ez az egész ügy magát a közösséget is erősíti. Olyan jó látni azt, hogy milyen sok ember megmozdul ebben az ügyben, ha eddig nem is hittük, most megtapasztalhatjuk, hogy mennyi jó bújik meg az emberekben.

Az adományozás pedig újabb és újabb ajtókat nyitott meg az eneseikenél.

A helyi általános iskolában a gyerekek képeslapokat rajzoltak, ami szintén az adományozás része. Aki vásárol ilyen lapot, az elküldheti a mosonmagyaróvári gyermekotthonba. Az otthon részéről ugyanis kikerült egy olyan felhívás, miszerint az ott lakó gyerekek egyik nagy vágya, hogy karácsony előtt minél több képeslapot kapjanak – sokuknak ugyanis nincs, aki küldene…

A képeslapot készítő gyerekeknek pedig egyénre szóló köszönőajándék készül.

A gyűjtéshez jótékonysági programokkal is csatlakozik a közösség. Kulturális rendezvények, sportprogramok, használtruha- és cipővásár, táncest, sütivásár, ezek mind-mind az adománygyűjtés részei.

Az interneten pedig létrehoztunk egy Fogjunk össze Eneséért nevű csoportot, ahol bármilyen használt vagy új dolgot el lehet adni licitálás formájában és az ezekből befolyt pénz is a ládikákba kerül.

Így a petpalackok gyűjtése lett maga az origó, melyből egy széles, minden lakost megmozgató összefogás alakult.

Mi pedig annyit tehetünk, hogy kalapot emelünk és keressük a lehetőségeket, hogy mi is megvalósítsunk valami hasonlót lakókörnyezetünkben.

Kapcsolódó
Rászorulóknak gyűjt ruhaadományt egy tapolcai patika
A gyógyszertár előtt egy ruhatartó állványra helyezheti bárki a feleslegessé vált meleg ruhát.