Egyszerű és nagyszerű ételről írt a Baranya Vármegyei Hírportál.
Vannak olyan mohácsi családok, ahol akár hetente készítenek halászlevet, de karácsonykor csaknem mindenhol előkerül a halfőzéshez használt edény.
Szinte minden településnek van olyan étke, amelyik egyedi, s csak ott vagy a csak az adott tájegységre jellemző. A bajai halászlé például már bekerült a nemzeti értéktárba is. A mohácsiaknak is van ebbe a sorba illő kincsük: a sokác bab mellett az itt készülő halászlé is különleges. A dunai városban akár hetente is készítik, de karácsonykor csaknem biztosan szerepel a fogások között a hallé.
Egyszerűen nagyszerű
Sokak szerint a mohácsi halászlé készítése során a praktikum az egyik legfontosabb vezérelv. Érdekessége, hogy az idők folyamán maga a gyufatésztával tálalt lé fontosabbá vált, mint a benne gőzölgő hús. Nincs alaplé-készítés, és halászlékockát sem tesznek a bográcsba.
Lehetőség szerint bográcsban, szabad tűzön főzik. Ha kedvünk támad rá, a következő módon tudjuk elkészíteni:
A megtisztított, felszeletelt pontyot két órával főzés előtt besózzuk (ha tovább áll a sóban, az ront az állagán), majd az apróra vágott hagymával feltesszük főni. Mielőtt forrni kezd, jöhet a só és a paprika fele. Negyed órát lobogtatjuk, majd következik az újabb paprikázás, sózás (ezt csak óvatosan, mivel a húst is besóztuk), majd legfeljebb további húsz perc forralás után készen is van. Nem biztos, hogy egészen autentikus, de még finomabb, ha nyakon öntjük egy kevés száraz fehér borral.
Így készítik a romák
Bár a karácsony nem a legjobb időpont a kísérletezésre, feltétlen érdemes kipróbálni a roma halászlevet is, ami a dunai és a balatoni hallé sajátos változata. Füstölt szalonna zsírján először hagymát pirítunk, majd jöhet – bőségesen – a pirospaprika. A vízzel felöntött lében előfőzzük a fejeket és a farkakat, majd hozzátesszük a halhúst, a karikákra vágott zöldpaprikát és a paradicsomot, vagy akár kész lecsót. A levet nem gyufatésztával, hanem széles metélttel tálalják, a halszeleteket pedig vagy túrós csuszával vagy kenyérrel és lecsóval.
Ahány ház, annyi szokás
A halászlé az egyik olyan hagyományos magyar étel, melyet az ország számos vidékén sajátos receptek alapján készítenek. A bajai és a szegedi halászlé alapvetően különbözik egymástól, a gasztronómia híveit régóta megosztja a kérdés: melyik az “igazi”. Egy amerikai gasztrovlogger szerint a bajai halászlé jobb a szegedinél, bár erről a Tisza partján bizonyosan másként vélekednek. Így vagy úgy, de az kétségtelen, hogy a magyarok “TOP 10 étele” között szerepel az ikonikus étel.