Terebesi Dénes ismét káprázatos fotót posztolt a Facebookon.
A bejegyzésből kiderült, hogy Dénes nem szereti a légkörfényt, de Napunk aktív korszakát éli, ezért a horizont környékét nem csak a fényszennyezés, hanem a légkörfény is árnyalta zöldes színnel. A fotós szerint ilyenkor látszik igazán, milyen gazdag gerjesztett hidrogén régiók vannak a téli Tejútban.

A gyönyörű felvétel 2025. február 20-án készült a soltszentimrei Csonka-toronynál. Terebesi Dénes számára kétszeresen is különleges alkalom volt, hiszen hétköznap este tudott kimenni, és a derült idő is kedvezett a fotózáshoz. Aznap este nagyon hideg volt az Alföldön, -11° Celsius fokot mutatott a hőmérő.
Az alacsony hőmérséklet a kamerának jót tesz, mert így kevésbé lesz zajos az éjszakai felvétel, ám hiába a sok réteg ruha, egy idő után átfázik az ember. Aznap este 10 óra körül a Tejút íve kellően “bedől” ahhoz, hogy elkészíthető legyen a panoráma kép. Az asztrofotózáshoz átalakított kamera sokkal több részletet lát mint a szemünk, vagy a normál fényképezőgép. A téli Tejút tele van emissziós ködökkel, amelyek vörösben ragyognak a környező csillagok részecskéinek köszönhetően. Számomra kicsit mindig rontja a képet a zöld színű légkörfény, ami mostanság szinte minden képen ott van. Napunk az aktivitási cikulásnak maximumához közelít, szinte ontja magából a nagyenergiájú részecskéket, amelyek a levegő molekuláit gerjeszik, azok pedig fényt bocsájtanak ki éjszaka is
– mesélte az asztrofotós a Sokszínű vidéknek.
Éjszakák bűvkörében
Dénes nem először szerepel az oldalunkon, korábban bemutattuk meseszép éjszakai felvételeit, melyek misztikus történelmi romokról készültek. Egy svédországban élő magyar asztrofotós csodálatos fotót készített az “univerzum arcáról”. Altmann Tibornak szintén számos fotója szerepelt már az oldalon, a nehézgépkezelő csillagködök bűvöletében élvezi az éjszakákat Skandináviában. A National Geographic magyarországi kiadása Schmall Rafael felvételét választotta a hónap asztrofotójának 2016 májusában. Rafael képén a Tejút középső, leglátványosabb részét a Mars és a Szaturnusz együttállása díszítette.