A napokban Tánczos János seprűkészítőnél forgatott a Csongrád TV stábja.
Az idős mesterrel a csongrádi Tari László Múzeum szakemberei beszélgettek. Dr. Gyöngyössy Orsolya igazgató és Kovács Sándor muzeológus riportjából kiderül, hogy “Jani bácsi” valódi jelenség Csongrádon: tevékeny ezermester, és egy önzetlen, jószívű ember.
Tánczos János 40 éven keresztül dolgozott a Tisza Bútorgyárban, mellette zöldséget és gyümölcsöt termesztett, szőlészkedett-borászkodott. A helyi piacra járt, seprűket készített. Jani bácsi a csongrádi Kertbarát Kör oszlopos tagja, a piroskavárosi Egyháztanács tagja.
Novák Attila operatőr beszédes képekkel szolgált számunkra az idős mesterről.





Tánczos János seprűit a mai napig a saját készítésű eszközökön gyártja, a módszert édesapja tanította neki. Az idős férfi eredetei szakmája múbútorasztalos volt, negyven évig a helyi bútorgyárban dolgozott. A gyár dolgozóit Tánczos János látta el kiváló minőségű, saját gyártású seprűvel. Édesapjától tanulta a seprűkötést. Első lépésben elültették a cirokot, majd amikor ősszel beérett, levágták a szárról. A magokat eltávolították és ezután alkották a seprűt.
Az idős asztalos számos érdekességet mesélt a régi időkről és a seprűkészítésről.
Idős mesterek hagyatéka
Korábban többször bemutattunk már olyan mestereket, akik egy-egy ősi hagyományt éltetnek. Az Apátfalván élő Vígh Antal hatalmas kasokat köt fűzfavesszőből. A hevesi kaskötő mesterek hagyatékának őrzője a Mezőtárkányban élő gyékényes. Nyelvtanárból lett népi iparművész Legeza Márti, a Hagyományok Háza néprajzos munkatársa, aki magyar, skandináv és mediterrán hagyományokat őriz.