Ha lehet, még október közepéig kerüljenek a földbe, így biztosan begyökeresednek. Azért kell őket ilyenkor ültetni, mert a virágok kifejlődéséhez elengedhetetlen a téli hideghatás. Ha ez elmarad, a hagymából nem fejlődik virág. Ültethetjük őket az egynyáriak közé, hisz azokat október vége körül úgyis kiszedjük, így kora tavasszal nem marad kopár a virágágyásunk. De kerülhetnek az évelő növények közé, fák alá vagy a fűbe is, igaz, így nagyon nehézkessé válik a fűnyírás -olvashatjuk az emberpalánta oldalán.
- A hagymákat csoportokba rendezzük, így sokkal mutatósabb lesz a virágzás.
- Válasszunk ki egy napos helyet a kertben, gyomláljuk ki és lazítsuk fel a talajt.
- A hagymák alá és fölé lapátoljunk egy kis komposztot.
Az ültetési mélység a hagyma méretétől függ. Általában a hagyma átmérőjének 2-3 – szorosa az ideális mélység.
- A legmélyebbre ültessük a nárciszokat (kb. 15 – 20 cm), utána a tulipánokat, jácintokat (kb. 10 – 15 cm), legmagasabbra az apró hagymákat és a krókusz hagymagumóit (kb. 5 – 8 cm).
- A kisebb hagymáknak ültetőfával fúrjunk lyukakat, de a nagyobbaknak több hely kell, így azokhoz ültetőlapátot vagy ásót használjunk.
- Ültetés után takarjuk be őket földdel és terítsük le mulccsal, lombbal vagy szalmával. Ez véd a gyomosodástól, a téli fagyoktól és a tavaszi korai felmelegedéstől.
Hóvirág
A hóvirág latin neve: Galanthus amelnek a jelentése gale: Tej és az anthosz: virág szavakból tevődik össze.
A hóvirág nyílása egyet jelent hazánkban a tavasz kezdetével, bár gyakran még hótakaró borítja kertünket, de már ott tündökölnek a fehér kis apró virágok. Vadon is megtalálható hazánkban a hóvirág, ám az elmúlt években a nagymértékű felszedés miatt védett növénynek lett, így szedése tilos, és komoly pénzbüntetést von maga után. De kertünkbe továbbra is termeszthetünk saját hóvirágot.
Elég 1 csomag hóvirág hagymát elültetni kertünkbe, és ha szerencsénk van pár éven belül egy egész hóvirág szőnyeg fogad minket tavasszal kertünkben, hiszen ez a hagymás növény igen gyorsan elvadul és szaporodik magától is. A hagymákat csoportosan érdemes elültetni, majd négyévente egyszer érdemes szétültetni, hiszen a fiók hagymákról már könnyedén lehet áttelepíteni egyik helyről a másikra.
Nárcisz
Napos helyre ültessük a hagymákat, árnyékos helyen elmaradhat a virágzás és olyankor csak szárat fejleszt. Hagymáit nem kell felszedni, azt szereti, ha sokáig egy helyben marad. Az ültetést követő 3.- 4. évben virágzik a legszebben. Ha úgy látjuk, hogy nagyon besűrűsödött és szaporítani is szeretnénk, akkor szedjük csak fel. Válasszuk le a kis fiókhagymákat, amelyeket ősszel újra elültethetünk. Ha szeretnénk, hogy a lakásban már kora tavasszal nárcisz virágozzon, akkor ültessük a hagymákat egy cserépbe és így ültessük ki az ágyásokba. Amikor megjelennek rajta az első kis hajtások, tegyük napos de még hűvös helyre (pl.: pince, lépcsőforduló). Ha megjelentek a bimbók, akkor vigyük be a lakásba, de ne tegyük nagyon meleg szobába mert akkor túl hamar elvirágzik.
Krókusz
A krókusz az első igazi jele a tavasz beköszöntének. Az első, meleg, tél végi, kora tavaszi napsugarak hatására előbújnak a talajból a csésze alakú, fehér, aranysárga, mély lila, bicolor, csíkos virágok. A krókusz akkor virít a legpompásabban, ha virágágyás peremére, sziklakertbe, lombhullató cserje, vagy fa alá, csoportosan ültetjük. Elegendő hely áll rendelkezésünkre, akkor létrehozhatunk akár vastag krókusz szőnyeget is, ami kora tavasszal csodálatos színeivel gyönyörködtet majd.
Tulipán
Rengeteg fajtája van, hatalmas a választék belőle. Hazája Közép-Ázsia, Magyarországra a török hódoltság idején került. Szintén a napos helyet kedveli, foltokba ültetve mutat a legjobban. Ha a tulipán elnyílt, a virágokat távolítsuk el, hogy ne képződjenek magok. Hagyjuk meg a leveleket és a szárat, mert ezek a hagyma felé továbbítják a tápanyagot. Csak akkor vágjuk le őket, ha már elszáradtak. A hagymákat 2-3 évente ajánlatos felszedni, különben besűrűsödnek és elaprózódnak. Ilyenkor kisebb virágokat hoznak vagy teljesen el is maradhat a virágzás. A felszedett hagymákat 16 – 20 C-on száraz, szellős helyen tároljuk. Ültetés előtt válogassuk ki a hagymákat, a betegeket, puhákat dobjuk ki.
Jácint
A jácintnak nagyon finom illata van, több színben is létezik. A hagyma színéből következtethetünk a virág színére. A jácint hagymája minden évben egyre nagyobb lesz, mégpedig úgy, hogy belülről egy hagymapikkellyel vastagodik. Mivel a hagymája nagy, ezért ásóval készítsünk nekik egy gödröt és abba helyezzük el őket.