Itt a télutó hava, akár elkezdhetjük a palántanevelést is, hiszen konyhakerti mennyiséghez elég lesz a lakás egy kis szeglete is. A korai fejessaláta, karalábé, korai fejeskáposzta, korai kelkáposzta és brokkoli magjait érdemes legkésőbb február végéig elvetni. A magvetésből hat hét alatt serdülnek kiültetésre alkalmas palánták.
Jó, ha tudjuk, hogy a magok alapvetően nagyon szárazak, sok vizet kell felszívniuk, mielőtt megnyílnának.
Sok növény magja olyan anyagot tartalmaz, amely egy időre meggátolja a csírázást, hogy mindez a legoptimálisabb időbe történjen. Ezért télen nyugalomban vannak és amikor a tavaszi nedvességgel megszívják magukat, akkor a csírázást gátló anyag is kimosódik, lebomlik, akkor kezdenek növekedni.
Persze vannak trükkjeink, hogy „becsapjuk a magot” és megkönnyítsük a dolgot és hogy egy időben kezdjék el a csírázást.
Egy régi angol gyógynövényes áztató-recept összetételét az Okos kertész baráti kör tette közzé: cickafark, pongyola pitypang (levél vagy virág), csalán, tölgyfakéreg és kamilla. A gyógynövényekből 1-1 evőkanállal vegyünk ki, keverjük össze egy műanyag tálba, majd öntsünk rá egy liter forró vizet, takarjuk le a tetejét egy tányérral és hagyjuk állni egy éjszakán át. Másnap szűrjük le és áztassuk bele a magokat.
Különböző növénymagok áztatási ideje:
- káposzta, torma 15 perc
- különböző retek magok 30 perc
- cikória, kapor, édeskömény, endívia, póréhagyma, mangold, paprika, petrezselyem,, cékla, fejes saláta, metélőhagyma, paradicsom,
- vöröshagyma 60 perc
- sárgarépa, zeller 90 perc
A gyógynövényes forrázatban áztatott magok nemcsak gyorsabban csíráznak, de erőteljesebben fejlődnek. Áztatás során könnyen eltávolíthatjuk a felszínen úszó csíraképtelen egyedeket, az egészségesek megszívják magukat nedvességgel és az edény aljára süllyednek. Áztatás után szedjük konyha törlőpapírra, szárítsuk meg és egy napon belül feltétlenül ültessük el!