A címben szereplő kérdés keltette fel két belga egyetem, a University of Antwerp és a University of Ghent kutatóinak érdeklődését. A Zoology című tudományos lapban publikált tanulmányukban pedig rá is mutatnak a titok nyitjára: a kakasok nem hallják a saját kukorékolásukat, írja az MNN.
Tekintve, hogy a kakasok akár 100 decibell erősséggel is képesek kukorékolni, laikusan azt gondolhatnánk, hogy előbb vagy utóbb megsüketülnek. Az igazság ezzel szemben az, hogy a hallásuk egész életükben tökéletes, ezért minden reggel ők ébresztenek minket.
Hogy kiderítsék, hogyan tudják megtartani a hallásukat a kakasok, a kutatók mikrofonokat kötöttek három állat fejéhez. Így sikerült megmérniük azokat a hangszinteket, amelyeket maguk a kakasok hallanak kukorékolás közben.
A kukorékolások erejét szintén megmérték távolabbról is, továbbá CT-vizsgálatokat készítettek a kakasokon és a közelükben lévő tyúkokon, hogy meglássák, miként visszhangoznak a hangok a fülcsatornájukban.
Az egyik kakas kukorékolása megütötte a 140 decibelles erősséget is, ami már tényleg komoly károkat képes okozni.
Ez tulajdonképpen azt jelenti, hogy alapvetően beépített füldugókkal rendelkeznek, amelyek megvédik őket a saját hangjaiktól. A tyúkok szintén védettek. A kakasok füléhez hasonlóan az övék is bezáródik, de nem annyira, mint a hímnemű társaiké.
A beépített védőképesség evolúciós szempontból is különös jelentősséggel bír. A kukorékolással egymásnak is versengenek a kakasok, mert a leghangosabb bizonyul a legfittebbnek, amely párosodhat a tyúkokkal.
Kiemelt kép: Thinkstock