Legkedveltebb gyógynövényünk a kamilla

A gyógynövényt már az ókori egyiptomiak is használták, sőt, Isteneiknek is áldoztak vele!
Kapcsolódó cikkek

Közel száz éve valamennyi jelentősebb európai ország gyógyszerkönyvében hivatalos szer a kamilla, bár hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy csak hazánkban panacea, azaz ,,minden” bajra használatos háziszer ez az ősi gyógynövény.

Anyanövény a Matricaria chamomilla, mely név a latin mater, matrix=anya, anyaméh szóból származik, utalva arra, hogy már az ókorban női betegségek gyógyítására használták. Hazai népies nevei: méhfű, anyaméhfű szintén nőgyógyászati alkalmazására utal.  A chamomilla a görög chamai=alacsony és a melon=alma szóból származik, tehát annyit jelent: almaillatú.

Drogját a virágzat adja, régebben ezt csak Chamomillae flos-nak nevezték. A drog feldolgozásánál keletkezett virág szitálmány is drog Chamomillae cribratum néven, ám ez csak külsőleg használt készítmények ipari alapanyaga.

A virágzat gyűjtése a déli órákban történik, mivel ekkor a legmagasabb a hatóanyag tartalma, valamint akkor, mikor a virágszirmok szinte vízszintesen állnak, vagyis a virágzás középidejében.

Nem tévesztendő össze gyógyításra alkalmatlan rokonaival, melyek ráadásul erősen allergizáló hatásúak is.  Akár az udvarokban is megélő és csipegetni való ebszékfű (M. inodora) például teljesen szagtalan és gyógyászatilag értéktelen. A másik rokonfajnak, a sugártalan székfűnek (M. suaveloens) is üreges kúp alakú a virágzata, de nyelves (azaz sugár-) virágai hiányoznak. Mivel gyenge illata van, a népgyógyászatban néhol az igazi kamilla helyett alkalmazzák.

Fotó: Sokszínű vidék

A kamillagyűjtés praktikája a természetben

Van egy nagyon egyszerű fogás, mely nem szerepel egyetlen határozó könyvben sem, ám most elárulom: válasszunk ki néhány jól fejlett virágot és egy éles késsel vágjuk ketté a virágzatot. Ha annak belsejében kicsiny üreget látunk, biztosak lehetünk abban, hogy orvosi kamilla van a kezünkben. Ez az üreg még a szárított és kettévágott virágoknál is jól látható.Ha azonban a virágzat belseje tömör, dobjuk el, ne szedjük, hatástalan vagy egyenesen káros hatású kamilla rokont találtunk.

Fotó: pixabay.com

 

Elmúlt évszázadok megfigyelése, hogy a kamilla nőkre és gyerekekre, idősekre jóval kifejezettebben hat, mint a férfiakra, bár természetesen mindenkinek érdemes használnia.

Teakészítés: mokkáskanálnyi drogtól a két teáskanálig tehetünk egy csésze vízhez, forrázatot készítünk.

Ismert gyógyhatásai

Igen széleskörű gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, de jelentős a görcsoldó és antiszeptikus /fertőtlenítő/ hatása is.

Ezeken kívül az alábbi igazolt hatásai vannak: szélhajtó, epehajtó, székletlazító, izzasztó-lázcsillapító, idegerősítő, nyugtató, altató, fájdalomcsillapító, bőrvédő, bőrápoló, bevonó, érlelő, hajápoló, hajszőkítő. Márton József professzor 40 féle betegség kezelésére tartja alkalmasnak.

Fotó: pixaby.com
Fotó: pixabay.com

Fontos! Régóta ismert, hogy a kamilla magasabb dózisai számos paradox reakciót, sőt erőteljes mellékhatást okozhatnak, pl. rosszullétet és igen gyakran hányást. Ezt a népi gyógyító sokszor a ,,tisztulás” jeleként értékeli
és alacsonyabb dózissal folytatja a kezelést… Sajnos ez nem helyes és kifejezetten veszélyes használat, mindig tartsuk be az ajánlott dozírozást.

Szerző: Kovács Péter Zoltán

Címlapfotó: pixabay.com

Jótékony gyógynövényes fürdők megelőzésre és betegségre
A fürdés az ősidőkben gyógytényező volt. A törvények kötelezővé is tették a fürdést. Már akkor tudták: jobb a betegséget megelőzni, mint kezelni azt