A termelőknek egyre nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a nyugati dióburok-fúrólégy elleni védekezésre, ugyanis akár a diótermés fele is odaveszhet miatta, írja az agrarszektor.hu.
A lap cikke szerint volt idő, mikor a diót a könnyen termeszthető gyümölcsök között tartották számon, de ma már korántsem olyan egyszerű a termesztése, hiszen számos nehezítő körülmény köztük a nyugati dióburok-fúrólégy is jelentősen befolyásolja a terméseredményeket. A növényvédelmi kihívások ellenére a termőterület dinamikusan növekszik, jelenleg 7130 hektáron termelnek diót.
Az Amerikából behurcolt kártevő a legtöbb európai országban már elterjedt, hazánkban 2011-ben jelent meg először.
Bár a fúrólégy országos kiirtására aligha van lehetőség, védekezni lehet ellene, aminek költsége hektáronként 25 ezer forint is lehet. Ahol a kártevő már a korábbi években is pusztított, háromszori vegyszerezésre is szükség lehet a tenyészidőszakban.
Terjedésének megakadályozásában fontos, hogy a lárva ne kerüljön a talajba. Ez megakadályozható a talaj fóliatakarásával, továbbá a lehullott zöld burokban lévő terméskezdemények és burokmaradványok égetéssel történő megsemmisítésével.
A kártevő ellen engedélyezett készítmények:
- Karate Zeon 5 CS
- Calypso 480 SC
- Mospilan 20 SG
A magyar dió egyébként kifejezetten keresett termék külföldön is, pláne úgy, hogy a hazai fajták a konkurens országokban termesztetteknél korábban érnek, így a honi gyümölcs igazi réspiaci árunak minősül. A héjas dió exportja az elmúlt években 1,5-2,5 ezer tonna között alakult, míg a dióbélkivitel 1,7-2,2 ezer tonnát tett ki. Ezek együttes értéke 4,5-6,5 milliárd forint között volt.
Kiemelt kép: Thinkstock