Az utóbbi években jelentősen nőtt a vályogházak népszerűsége, akár vásárlásról, akár új építéséről van szó. De vajon melyek a legfontosabb ismérvek, mire kell figyelni, mik szólnak a vályogházak mellett? Erre kerestük a választ szakértőinkkel: Gáspár János rakott sárfal-építő mesterrel, Bíró Péterrel (Biobaushop), a természetes alapanyagú építési termékek fejlesztőjével és forgalmazójával, valamint Bihari Ádám (NaturARCH Studio Kft.) vályogspecialista okleveles építésszel.
Gáspár János: lélegző otthon, természetes környezet
Az ember az életének legalább egyharmad részét a négy fal között tölti, ezért nem mindegy, milyen légkör veszi körül. A vályog jó tulajdonságait több ezer év óta ismeri az ember, és használja azt főként építőanyagként.
A vályogvakolat egyik legjobb tulajdonsága, hogy lélegzik. Ez leegyszerűsítve annyit jelent, hogy amikor magas a páratartalom – például fürdés után, főzéskor, mosáskor vagy az ember által kibocsájtott párától (légzés,izzadás) -, akkor a vályogvakolat – akár már a 2-3 centis is – a fölösleges párát magába szívja és amikor száraz bent a levegő, kiengedi. A vályogvakolat – akár téglafalakra helyezve – így tud 50- 60 %-os relatív páratartalmat biztosítani, ami az ember számára a legideálisabb. Ha ez az érték 70 % feletti, akkor az kedvez a gombáknak, és penészesedéshez, allergiához vezet.
Évente 2-3 olyan megkeresésem van, amikor a gyerekek légzőszervi problémákkal küzdenek, és a szülők rájöttek arra, hogy a vidéken élő nagyszülők régi vályogházában – ami tapasztva és meszelve van – néhány nap nyaralás után nem köhög a gyerek. Ezt mérlegelve – hogy mennyivel egészségesebb egy olyan környezet, ami természetes – kérnek fel akár egy új ház építésére vályogból, vagy csak a vályogvakolat elkészítésére a modern falazat helyett.
A saját házamnak 50 centi vastag fala van, csak az utcában közlekedő teherautók zaja szűrődik be némiképpen, a személygépkocsiké abszolút nem. A vályogvakolat elnyeli az elektroszmogot, és ha netán dohányoznak a lakásban, alig lehet érezni a dohányfüst kellemetlen szagát.
A legjobb a vályogfalra az egyszerű mésszel történő festés, ami semmiben nem gátolja a vályog előnyeit, nem beszélve arról, hogy a mésznek jó fertőtlenítő hatása is van.
Bíró Péter: egészség és design
A vályog építőanyagok pozitív élettani és lakóklimatikus hatása érezhető és mérhető javulást hoz otthonunkba. Az alábbiakban összefoglaljuk a legfőbb előnyöket.
- A levegőben lévő káros anyagok, illékony szerves vegyületek nagymértékű megkötése, semlegesítése, ezáltal légtisztító hatású.
- Minimális a finompor képződés az antisztatikus felületnek köszönhetően.
- Páraszabályozó képesség – képes a levegőből nedvességet/párát felvenni majd később leadni, ezáltal a lakótér páratartalma állandóan az ideális 45-55% között marad, minimális ingadozásokkal. Ezzel a páralecsapódás, penészedés veszélyét is elhárítjuk.
- A levegőben található pozitív és negatív ionok arányának helyreállítása.
- A vályog és mészvakolatok antibakteriális hatása – 20 perc után a baktériumok 99,8 % elpusztult a Svéd Royal Technology intézet kísérletei alapján.
Ezen tulajdonságok, mind hozzájárulnak a komfortérzet maximális növekedéséhez úgy, hogy az otthon egész évben egészséges tiszta levegőjű lesz, mindez természetes módon, elektromos áramot igénylő drága berendezések nélkül.
Mindazonáltal meg kell jegyezzük, hogy vályogvakolat és vályogvakolat között jelentős különbségek lehetnek a ragasztóerő, bedolgozhatóság és a páraszorpciós tulajdonságok tekintetében. Ebben fontos szerepet játszanak a különböző agyagfajták, melyek nemcsak kötőanyagként játszanak fontos szerepet, de a páraszabályozó és károsanyag megkötő képességet is befolyásolják.
A vályogvakolatokhoz beltérben ideális és tartós megoldást jelentenek a különböző vályog és agyag nemesvakolatok és dekoratív glettek. Nagyon fontos megjegyezni, hogy ezen vékony 1-2 mm-es befejező rétegek hagyják érvényesülni a vályog pozitív tulajdonságait, sőt még erősítik is azt.
A természetes földpigmenteknek és dekoratív adalékoknak köszönhetően (csillám, aranypor, ezüstpor, méhviaszos wax) egyedien szép felületek valósíthatóak meg, legyen szó látszóbeton hatású felületről egy minimalista villában, vagy rusztikus felületről. Sőt, akár fürdőszobába csempe helyett is használható, vízlepergető felületeket is elkészíthetünk.
Bihari Ádám: fenntartható építéskultúra az egészséges otthonért
Újra itt a vályogépítészet ideje! Hazánkban és a tágabb európai térségben is egyre többen érdeklődnek a vályogépítészetben rejlő lehetőségek iránt. Ki építtetőként, ki kivitelezőként, ki építészként, ki kutatóként, oktatóként.
- Napjainkban egyszerűen sem emberileg, sem gazdaságilag nem lehet a környezeti fenntarthatósági szempontokat figyelmen kívül hagyni. Ebben a kontextusban a vályog, mint építőanyag egy kompromisszumok nélküli kortárs műszaki megoldás a problémákra.
- szintén korunk meghatározója az egészséges életmódra való egyre erősebb emberi törekvés. Figyelünk rá az étkezéskor, a szükséges testmozgási módunk megválasztásakor és rendszeres orvosi szűrővizsgálatok alkalmával.
Ebben a témában megjelent az egészeges otthonok iránti igényünk, melyre a természetes építőanyagok, így a vályog adják a legkézenfekvőbb választ.
A vályogszerkezetek kedvező élettani hatása miatt, a vályogépületek kifejezetten alkalmasak huzamosabb emberi tartózkodásra, vagy állattartásra szolgáló funkciók ellátására. Épületbiológiai kutatásokból tudható, hogy sok allergiás megbetegedés egyenesen következik a mesterséges szellőztetéssel működtetett, műanyagba csomagolt, mérgező vegyületeket párologtató épületekben eltöltött időből. Az ember életének legalább egyharmadát az otthonában tölti. A számtalan civilizációs betegséget látva egyre fontosabb, hogy ez a hely egészséges környezet legyen. Erre nyújt kiváló alternatívát egy vályogház.
Megjegyzendő továbbá, hogy – különösen szoláris nyereségre tervezett – egyéb épületszerkezetekkel kiegészülve egy-egy vályogszerkezet pontszerűen is rendkívül kedvező hő- és párakomfort biztosítására képes. Használata megfontolandó középületekben, irodaépületekben, ipari épületekben egyaránt. De akkor sem kell elkeserednünk, ha egy már megépült nem vályog épületben lakunk. Szinte bármilyen lakásban, bármilyen anyagból épület családi házban megoldható, hogy vályogvakolatot tegyünk a falfelületekre, mely akár már 3 cm vastagságtól érezhető pozitív páratechnikai hatással bír az élettani hatásokról nem is beszélve.
Ez a régi jól bevált építőanyag sajnos a modern társadalomban nagyon alulreprezentált. Egyrészt sok régi hamis klisé lengi körül (büdös, penészedik, összedől), másrészt a termékesített ipari építőanyag piac nem éppen a természetes anyagok gyártására van berendezkedve.
Mi Jánossal és Péterrel, valamint a Környezettudatos Építők Szervezete többi tagjával azon dolgozunk, hogy a vályog és a természetes építőanyagok méltó helyükre kerüljenek a köztudatban és rájuk alapozva teret hódíthasson egy fenntartható építéskultúra.
Kiemelt kép: Facebook/Vályogfal/Gáspár János