A mikulásvirág napjaink egyik legnépszerűbb karácsonyi szobanövénye már az egész világon. A növény Mexikóból származik, ott őshonos virágnak számít, ráadásul az azték kultúrában a tisztaság jelképe volt.
Feljegyzések szerint a mikulásvirágot Joel Roberts Poinsett, Mexikó első amerikai nagykövete telepítette be az Egyesült Államokba. A politikus egy sétája során nagy, piros virágú cserjét talált egy út mellett, kivette a növény dugványait és elvitte őket dél-karolinai üvegházába.
Az 1960-as évekig kellett arra várni, hogy tömegesen is tudják nevelni a különleges növényt. H. Marc Cathey, az amerikai agrárminisztérium szakértőjének akkoriban az volt a feladata, keressen olyan növényeket, melyeket a termesztők később eladhatnak.
Kutatásai során rájött arra, melyik kémiai anyagok felelősek a virág növekedéséért, így képesek voltak olyan mikulásvirágokat nevelni, melyek befértek egy házba, és nem fa nagyságúra nőttek.
Arra is kitalált egy trükköt, hogyan lehet megakadályozni a virág gyors elvirágzását: minden éjszaka 11 órától hajnal egyik percenként három másodpercre megvilágította a növényeket, ezzel éppen eléggé megzavarva őket, hogy tovább virágozzanak.
Ma már számtalan színben kaphatóak a mikulásvirágok, van már narancssárga, zöld vagy akár krémszínű levelű példány is. De a legnépszerűbb a mai napig a vörös levelű, ami egykor Joel Poinsett érdeklődését is felkeltette. Csak akkor még hatalmas fák formájában.