A metélőhagyma vagy snidling (Allium schoenoprasum) a hagymaformák legkisebb méretű faja, a tavasz első zöldülő hírnöke. Népies nevei: pázsithagyma, pázsitfű.
Termelhetjük veteményes kertben, de ha közelebb szeretnénk a konyhánkhoz, ültethetjük virágágyásokba, évelőágyásokba, sőt még nagyobb cserepekben is. Szépen mutat virágaival, akinek van fűszerkertje, oda is beültethető. Szereti a napos, félárnyékos helyeket, de szobában is nevelhető. Betakarításkor a leveleket a tőről levágjuk, zacskóban lefagyasztva tárolhatjuk.
Mivel a metélőhagyma is a hagymafélék népes családjába tartozik, így ugyanúgy tartalmaz allicin nevű vegyületet, akár csak a fokhagyma. Ez a vegyület oly módon járul hozzá a szív- és érrendszer egészségének megőrzéséhez, hogy csökkenti a rossz, azaz az LDL-koleszterin-szintet.
A metélőhagymában sok a K-vitamin. E vitaminnak a legfontosabb szerepe a vér alvadási képességének befolyásolása a véralvadáshoz szükséges fehérjék összetapadásának támogatásával.
Az egészséges véralvadás elősegítése mellett a K-vitamin részt vesz a csontképző folyamatokban is – a D-vitaminnal együttesen hozzájárul a létfontosságú fehérjék csontokba való beépüléséhez, hogy így a csontok képesek legyenek az ásványi anyagok megkötésére.
Kolint és folsavat egyaránt tartalmaz. Ezen összetevők mindegyike külön-külön a memóriafunkciók javításához kapcsolódik.
A metélőhagyma egy másik remek antioxidánst is tartalmaz, mégpedig az A-vitamint, amely nemcsak a bőr védelmét látja el, hanem a szem egészségének is jót tesz
– írja a gyógyszernélkül oldala.
Gazdag forrása két antioxidáns vitaminnak is, a C- és az E-vitaminnak, amelyek csökkentik a bőrsejtek károsodásának esélyeit és nagy szerepük van az öregedési folyamatok lassításában is. A gyógynövény rendszeres fogyasztása nem csupán a bőr egészségét védi, hanem a hajnak is jót tesz.
Tavasszal azoknak is javasolható a metélőhagyma fogyasztása, akik méregteleníteni szeretnék a szervezetüket, hiszen ez a gyógynövény is rendelkezik méregtelenítő hatásokkal, mégpedig az antioxidánsainak köszönhetően. A gyógynövény támogatja a máj méregtelenítő munkáját, illetve fokozza azoknak az enzimeknek a termelődését, amelyek segítik a szervezet méregtelenítését.
Ha több metélőhagymát szeretnénk hozzáadni étrendünkhöz, akkor
- húsból, halból és tojásból készült ételekhez adhatjuk
- pirítóst, fokhagymás- vagy bundáskenyeret ízesíthetünk vele
- sült burgonyára szórhatjuk
- vajba, vajkrémbe is kiváló
- friss salátákhoz adjuk
- szószokat, mártásokat ízesíthetünk vele