A füge-levélbolha (Homotoma ficus) megjelenése várható volt hazánkban, hiszen folyamatosan terjedt észak irányában. Tíz évvel ezelőtt Újvidéket is elérte, de csak 2022-ben jelent meg először Magyarországon, ráadásul nem csak a déli határ menti területeken, hanem attól jelentős távolságra is felbukkant, olvastuk a fugesember.hu portálon.
A fügén élő füge-levélbolha jól ismert kártevője a mediterrán területeken élő és tenyésző fügéknek. A Homotomidae család, ahová ez a levélbolha is tartozik, kimondottan a fügefélékre specializálódott levélbolha család, amely tagjai elsődlegesen fügéken élnek.
Hazánkban a füge-levélbolha 2022-ben Pécsett, Harkányban, Komlón, Siklós–Máriagyűdön és Hévízen élő fügebokrokról került elő, de feltételeznünk kell, hogy a későbbiekben – a füge-levélmolyhoz hasonlóan – az egész ország területén elterjedhet.
Ennek okán nem is feltétlen igényelne növényvédelmet a füge, amíg nincs túl nagy mennyiségben jelen. Azonban mint az a levéltetveknél is lenni szokott, ha nem kezeljük idejében, akkor hatalmas mértékben képes elszaporodni, és utána már sokkal nehezebb a védelem.
Medve Zsolt, a “Farmosi fügés ember” most szeretné feltérképezni, hogy az ország mely részein jelent már meg a füge-levélbolha. Ezért arra kéri a fügefákkal, fügebokrokkal rendelkezőket, hogy aki találkozik ezzel a kártevővel, az fotózza le, és írjon egy e-mailt a fugesember@gmail. com címre, csatolja hozzá a képeket és nevezze meg a települést, ahol a fertőzött növényt találta, segítve ezzel feltérképezni a füge-levélbolha haza elterjedését.