Az Országos Meteorológiai Szolgálat heti előrejelzése szerint az előttünk álló napokban szó szerint berobban a nyár, egyre intenzívebbé válik a szubtrópusi eredetű légtömeg beáramlása. A hét közepén már szinte országos kánikula várható a sok napsütés mellett záporok, zivatarok kevés helyen várhatók. Mondhatjuk, hogy tökéletes idő lesz a kertészkedéshez.
Mielőtt azonban a fűnyírónkhoz nyúlnának hallgassunk a szakértőkre, akik azt javasolják, hogy
nagy melegben kerüljük a gyepnyírást.
Az extrém hőség gyorsan tönkreteheti az egészséges pázsitot, így bármennyire is csábító lehet a mostani nyári időben fűnyíró után nyúlni, nyírás előtt adjunk lehetőséget a fűnek, hogy magához térjen a hőségből és az esetleges szárazságtól.
Várjuk meg a hűvösebb hőmérsékletet, és ha lehetséges, a csapadékot. Amikor a fűszálak nem kapnak elegendő vizet, elkezdenek száradni. Ha ilyenkor próbáljuk a hosszát rövidíteni, nyírni, akkor könnyen tarló lehet a füves területünkből. Éppen ezért szerencsésebb, ha eső után nyírjuk a füvet vagy gyakori öntözéssel pótoljuk a vizet.
Az elkövetkező napok száraz és meleg időjárása miatt érdemes inkább az öntözésre fókuszálni, mint a nyírásra. Ideális esetben a kertészek kora reggel öntöznek, még a nagy hőség előtt. A fű öntözésekor próbáljuk meg átitatni a talajt, hiszen nem a fűszálak permetezése a cél. Ne aggódjunk a pázsit túlöntözése miatt, mert meleg időben ez szinte lehetetlen.
- Mivel nyáron a fű lassabban nő, és a tűző nap miatt jó, ha a szálak egy kis árnyékot vetnek egymásnak, érdemes azokat az általában ideális 6-8 centinél hosszabbra hagyni. Ilyenkor eltelhet két hét a nyírások között, száraz időszakban pedig pár nappal több is.
- A késődélután a legalkalmasabb a nyírásra, mert akkorra a reggeli harmat is elillan a szálakról, és a fű tökéletesen száraz lehet.
- Minden alkalommal figyeljünk a levágott rész hosszára: fontos, hogy soha ne haladja meg az összfűhossz 1/3 részét. A túl rövidre nyírt növényben nitrogénhiány jelentkezik, nem beszélve arról, hogy a tűző naptól könnyen megsárgulhat.
- Meghatározó a fűnyíró állapota. Ha a pengék már nem élesek, a gép inkább roncsolja a szálakat ahelyett, hogy elnyesné. Érdemes azt teljeskörűen, rendszeresen, szakszerűen átvizsgáltatni.