Így teleltessük a murvafürtöt

Ha odafigyelünk, akkor a növényünk nemcsak túléli a hideg hónapokat, hanem tavasszal újra élénk színekbe borul.

A murvafürt vagy bougainvillea eredetileg trópusi és szubtrópusi vidékekről származik, de egyre többen választják itthon is kertjük díszítésére. Mivel fagyérzékeny, ezért megfelelő teleltetési technikát kell alkalmazni ahhoz, hogy következő nyáron is gyönyörködhessünk színpompás virágaiban – írja a Lender.

A murvafürt nem tűri jól a fagypont alatti hőmérsékletet, ezért hazánkban szabadtéren csak a melegebb hónapokban tartható. Ősszel, amikor a hőmérséklet éjszakánként 10°C alá csökken, már ajánlott felkészíteni a növényt a teleltetésre.

Az egyik legfontosabb tényező a megfelelő hely kiválasztása. A növénynek hűvös, de nem fagyos helyre van szüksége a téli hónapokban. Az ideális teleltetési hőmérséklet 5-10°C között mozog. Túl meleg helyen a növény „túléli” a telet, de nem pihen le, ami a következő évi virágzás rovására mehet. Túl hideg helyen viszont megfagyhat és elpusztulhat.

Az ősz beköszöntével a murvafürtök lassítják növekedésüket, így ideális időpont a visszametszésre. A teleltetés előtt érdemes megmetszeni a növényt, hogy visszafogjuk a méretét és serkentsük az új hajtások növekedését tavasszal. A metszés során távolítsuk el a száraz, elhalt vagy túlzottan hosszú ágakat, de vigyázzunk, hogy ne metsszük vissza túl drasztikusan, mert a túl erős metszés csökkentheti a következő évi virágzást.

Ideális lehet erre egy hűvös veranda vagy üvegház, ha jól szellőzőek és elegendő természetes fényt biztosítanak. A fűtetlen lépcsőház vagy pince is megfelelő, amennyiben van elegendő fény.

A bougainvillea vízigénye jelentősen csökken a teleltetés alatt, így elegendő ritkán, körülbelül kéthetente, kisebb mennyiségű vízzel locsolni. Az öntözés során ügyeljünk arra, hogy a talaj ne száradjon ki teljesen, de sose álljon vízben a növény, mivel ez gyökérrothadáshoz vezethet.

Amikor a murvafürt a nyugalmi időszakába lép, lelassítja az anyagcseréjét, és előfordulhat, hogy a levelei lehullanak. Ez teljesen normális, nem kell aggódni miatta. A növény tavasszal, amikor a fényviszonyok és a hőmérséklet javulnak, újra kihajt és virágokat hoz. Fontos, hogy a teleltetés során ne zavarjuk túl sokat a növényt, és hagyjuk pihenni, hogy erőre kapjon a következő szezonra.

A tavaszi hónapokban, amikor az éjszakai hőmérséklet már stabilan 10°C felett van, elkezdhetjük fokozatosan visszaszoktatni a bougainvilleát a szabad levegőhöz. Először csak napközben tegyük ki, védett, árnyékos helyre, és csak akkor hagyjuk kint éjszakára, amikor már biztosak vagyunk abban, hogy nem lesznek fagyok. Az öntözés gyakoriságát is növelhetjük, ahogy a növény visszatér az aktív növekedési fázisába.

A tavaszi metszés és trágyázás is fontos lépés. Ekkor alakíthatjuk formára a növényt, és biztosíthatjuk a megfelelő tápanyag-utánpótlást, hogy bőségesen virágozzon a nyár folyamán.

Kapcsolódó
Teleltetési ötletek, amikkel bármilyen növény túléli a hideg időszakot
A bokrok tövét csirkehálóval vegyük körbe, és töltsük fel falevelekkel. Gyakorlatilag bármit lehet ezzel a módszerrel teleltetni, nagyon jól szigetel.