Kevesen tudják, de ez a jellegzetes, hazánkban igen népszerű szobanövény a NASA kutatásai szerint kiszűri a levegőből az olyan egészségre káros anyagokat, mint a formaldehid, a benzol és triklór-etilén, amelyekről nem is gondolnánk, milyen mennyiségben vannak körülöttünk, írta az Agrofórum.
A megdöbbentő eredmények a NASA a „NASA Clean Air Study” elnevezésű tanulmányából származnak, amelyekből megtudhatjuk, hogy a fent felsorolt káros anyagok bizony a mindennapjainkban úgy vesznek minket körül, hogy a legtöbbjükről nem is tudunk.
- Jellemzően a farostlemezek, rétegelt lemezek és más, hasonló anyagok, például bútorok ragasztóiban használnak formaldehidet, de előfordulhat a tisztítószerekben, sőt, a műanyag bevonatú vagy újrahasznosított papírárukban – szalvéta, konyhai törlőkendők – is.
- Megtalálható a szőnyegekben, parkettalakkban, még a tapétákban is.
- Benzolt használnak a műanyagból készült tárgyak gyártásához, a gyanták előállításához, az építkezések során felhasznált festékekhez, lakkokhoz, az oldószerekhez és a ragasztókhoz, de megtalálható a benzinben, aztán a dohányfüstben és a legtöbb szintetikus szál előállításához is szükséges.
- Tisztítószerekben, így például zsíroldókban és lakk/festékoldókban található meg, illetve nyomdaipari termékekben, ragasztókban, száraz tisztítókban.
Noha azt mondják, az élelmiszerekben lévő adalékoktól leszünk betegek, a valóságban a fenti anyagok „párolgása” is rendkívül egészségkárosító. Csak ezekről nem tudunk, nincs annyira a szemünk előtt, mint az ételeken felsorolt E-betűs anyagok, ennélfogva kevésbé tudunk védekezni ellenük.
Az anyósnyelvvel – ami hazánkban egy közkedvelt szobanövény -, sokat tehetünk azért, hogy a lakásunk levegője tisztább legyen. Ez a nagyon hálás növény képes kiszűri a levegőből az imént felsorolt káros anyagokat, ráadásul egy nagyon látványos, kevés gondozást igénylő, dekoratív szobanövény.
- Tegyük olyan helyre, ahol mindössze napi 2-6 órán át napfényben lehet.
- Ügyeljünk rá, hogy soha ne legyen túlöntözve.
- Legyen jó vízáteresztő képességű a talaj.
- Tavasszal, valamint ősszel hagyjuk egy kicsit szárazabban a talaját.
- Hajlamos a gyökérrothadásra, ezért nagyon kell figyelni arra, hogy mindig csak annyi vizet kapjon, amennyire valóban szüksége van.
- Télen elég 1-2 havonta öntözni.
- Az alacsony páratartalmat és a hűvös helyeket kedveli.