Bejczi Zsuzsa és férje 30 éve élnek Budajenőn, akkor szerettek bele az utcájukban lévő hatalmas jegenyefákba és leltek itt otthonra. Találtak egy eladó, felújításra szoruló kis parasztházat, mögötte egy meredek, bozótos, elhanyagolt domboldallal, 35 méteres szintkülönbséggel és egy hatalmas vízelvezető árokkal.
Nem sokat gondolkodtak rajta, megvették az ingatlant. Azóta alakítják, építik, szépítik a kertet. Az árokból sziklakert lett, apránként kialakultak a teraszok, lépcsők, támfalak melyekhez rengeteg követ használtak fel. Szinte mindent saját kezűleg csináltak a Hunyor Kertben.
Végzettségemet tekintve én vagyok csak kertész a családban. Gyerekkorom óta szerettem növényekkel foglalkozni, belekóstoltam a kertészkedés több ágába is, mire rátaláltam a hunyorokra. Középiskolában gyümölcstermesztést, a főiskolán pedig dísznövénytermesztést tanultam. Első munkahelyemen, a Főkertnél szobanövényekkel foglalkoztam majd saját vállalkozásom lett, amelynek nevében már szerepelt a hunyor is
– kezdte a kert történetét Zsuzsa.
Miért éppen a hunyorokat választotta?
Férjemtől kaptam az első fehér virágú fekete hunyort ajándékba. Akkoriban ez még nem volt ennyire ismert növény. Karácsonyi rózsának vagy Krisztus rózsának is hívják ezt a csodás növényt. Nem véletlen a neve sem, hisz karácsonykor áttöri akár a vékony hótakarót is és belehunyorog a napsütésbe. Mi lehet ennél szebb?
Kezdetben íriszeket is gyűjtöttünk, ezek voltak férjem számára a legkedvesebb növények. Sajnos az északi fekvésű domboldalon, kicsit kötöttebb talajon nem érezték jól magukat, folyamatosan mentek tönkre. Viszont sokan emlegetik azóta is, hogy milyen különleges színekben pompázó virágokat láttak nálunk. Már akkoriban is tartottunk kertbemutatókat, igaz, még nem ilyen szervezett formában. Általában barátokat, ismerősöket, budajenőieket hívtunk meg.
Visszakanyarodva a hunyorokhoz, mert bár nincsenek véletlenek, de érdekes eseményeknek is köszönhető, ahogy ez a gyűjtemény kezdett kialakulni.
A virágzási idejük szerint nagyböjti rózsának is nevezett keleti hunyorok (Helleborus orientalis) első példányai úgy kerültek hozzánk, hogy egyszer egy kertészetben jártam és a „ments meg” növények között akadtam rájuk. 9 féle került akkor a kertbe. Mivel ezek a fajták össze-vissza porozzák egymást és magról jól szaporodnak, azóta megszámlálhatatlan mennyiségben díszítik a kertet.
Egy másik „véletlennek” köszönhető, ahogy a szagos vagy büdös hunyor (Helleborus foetidus) meghódította a kertünket.
Hogyan?
Egyszer Bujákon jártunk, és a férjem talált ott egy nagyon különleges, érdekes növényt, amiről akkor még fogalmunk sem volt, hogy mi lehet. Gyűjtött róla magot, nevelgette, ültetgette. Mára oly mértékben elszaporodott, hogy egyszer egy kedves látogatónk megjegyezte, hogy nálatok még a kerítés is hunyorból van. Valóban a kert egyik oldalát egy juharfa sor határolja, alatta rengeteg szagos hunyorral, ami most már a szomszéd kertjében is elburjánzott. Sokan rácsodálkoznak, hogy ez is hunyor, mert hatalmas termetű és már decemberben kezdenek a hajtások elszíneződni, megjelennek rajta a kis bimbók. Igazi színt varázsolnak a téli szürkeségbe.
Az én igazi nagy kedvenceim a virágzási idejük szerint hórózsának nevezett örökzöld levelű hibridek, amiket először Ausztriából hoztunk haza. Az elmúlt 15 évben a síeléseink után hazafelé jövet az egyik ottani kertészetben mindig találtunk újabb és újabb különlegességeket, amiket elkezdtünk gyűjteni. Ezek a növények nagyon szeretnek a kertünkben lenni, nagyon hálásak, hónapokon át virágoznak. Olyankor kezdenek ébredezni, amikor más növények éppen téli nyugalomba vonulnak. Vannak olyan fajták (Malory, Monte Christo, Marlon), melyek januárban–februárban vannak teljes pompájukban. Hosszantartó virágzásuknak köszönhetően folyamatosan változik a színük (de ez a többi hunyorra is jellemző), szinte hetente más arcukat mutatják, igazi csodákra képesek. Sajnos ezek sterilek, magról nem szaporodnak, így mi is csak gyönyörködünk bennük.
Mik a további terveik?
Természetesen szeretnénk tovább bővíteni a gyűjteményt. Hazánkban 3 honos faj van, melyek az ország különböző területein élnek, egymással nem keverednek. Viszont a kertünkben egymásra találtak és jó néhány érdekes hibrid született belőlük. Ezért próbálunk további alapfajokat is beszerezni.
A hibridekkel nehéz felvenni a versenyt, a nemesítők fantáziája határtalan, de biztosan fogunk találni további igazi különlegességeket is.
És még szóba sem kerültek a márványos levelű fajták vagy a mediterrán származásúak. Órákig lehetne róluk mesélni.
Sajnos nagyon kevés a megbízható szakirodalom, és sok esetben csak a saját szakmai tapasztalatunkra támaszkodhatunk. Nemrég sikerült megszereznem Hellen Ballard könyvét. Őt nevezi a szakma Hunyor királynőnek. Neki köszönhető, hogy elkezdődött a hunyorok nemesítése, hódító útjára indult ez csodás téli virág. Szerencsére megmaradt az utókor számára is ez a hatalmas tudás. Próbálok az ő munkásságából tanulni, hogy továbbadhassam másoknak is ezt a hunyor szeretetet.
A kert látogatható, de mivel ez egy magánkert, előzetes jelentkezés minden esetben szükséges. A Hunyor Kert Facebook-oldalán bővebb információ és rengeteg kép is található róla. Természetesen nem csak hunyorok, hanem más növények is vannak a kertben.