Gobbi Hilda neve a magyar színháztörténet egyik legkiemelkedőbb alakjaként örökre összeforrt a kultúra és a közösség szolgálatával. Mégis, a színésznő visegrádi nyaralója, amelyet végakaratában a Nemzeti Színházra hagyott, hogy művészek és alkotók pihenőhelye legyen, ma méltatlan állapotban várja sorsának jobbra fordulását.
Szimbolikus örökség romokban
A Mogyoró-hegyen található nyaralót Gobbi Hilda különleges gondossággal építtette meg. Az egykori Blaha Lujza téri Nemzeti Színház romjaiból származó köveket és belső díszítéseket is felhasználta, ezzel szimbolikusan ápolva a magyar színházművészet emlékét. A színésznő végakarata szerint az épületet a magyar művészeti élet tagjai közösségi térként használhatták volna – ám a jelenlegi helyzet ennek épp az ellenkezőjét mutatja – számolt be az ügyről a Telex.
Tulajdoncsere és pusztulás
Pokorny Lia színésznő nemrég egy videóban mutatta meg, milyen állapotban van az épület: omladozó falak, elhanyagolt környezet, amelyek szívszorító képet festenek. A Magyar Színházi Társaság (MSZT) szerint az ingatlan az évek során a nemtörődömség áldozatává vált.
A társaság nyilvános közleményében bírálta a döntéshozókat, akik hagyták, hogy a kulturális örökség ezen darabja pusztulásnak induljon. A nyaraló 2018-ban került a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-hez, majd 2021-ben a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola Alapítvány tulajdonába. Az MSZT aggodalmát fejezte ki, hogy az alapítvány, amelynek semmilyen kapcsolódása nincs Gobbi Hilda örökségéhez, nem tudott gondoskodni az épület megfelelő hasznosításáról.
Ígéretek
A Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola Alapítvány szerint az épületet rossz állapotban vették át, és bár tervezték a felújítást, a pályázati források hiánya miatt ez eddig nem valósulhatott meg. Az alapítvány 2026-ra tűzte ki a munkálatok megkezdésének reális időpontját, de közben alapvető karbantartási munkákat végeztek: kaszálást, kerítésjavítást és a park rendbetételét – írja a Blikk.
Közleményükben hangsúlyozták, hogy továbbra is Gobbi Hilda végakaratának megfelelően kívánják hasznosítani a nyaralót, amely művészek alkotó- és pihenőhelyeként működne a felújítást követően. Ehhez együttműködési megállapodást terveznek kötni a Nemzeti Színházzal.
Magyarázatot várnak a színházi szakma képviselői
Az MSZT szerint elfogadhatatlan, hogy a döntéshozatal során sem a társaságot, sem a Nemzeti Színházat nem vonták be az egyeztetésekbe. Arra kérik az ingatlan jelenlegi tulajdonosát, hogy biztosítsanak lehetőséget a belső állapot felmérésére, és kezdődjenek meg a tárgyalások arról, hogyan menthető meg a villa a magyar színházművészet számára.