Kertünk-Portánk

Télen -45, nyáron +35 fok: csodakertet épített egy magyar család a barátságtalan kanadai éghajlaton

A magyar család tengeren túli története 10 évvel ezelőtt kezdődött, amikor Ildikó férjének a munkája miatt kiköltöztek Kanadába, Edmontonba, ahol közel hét éve alatt olyan első és hátsó kertet építettek, ami párját ritkítja a városban. Pedig nem egyszerű egy olyan klímán növényeket gondozni, ahol télen akár -45 fok is lehet.

Fazekas Ildikó öt évig egy kis lakásban lakott férjével növények nélkül, ameddig a család és a saját ház ötlete fel nem merült.

Szerettünk volna barátságos külvárosban gyerekeket nevelni, így kerültünk Beaumontba 2018 nyarán. Ekkor voltam terhes az első babával

– mesélte Ildikó, aki elmondta, hogy volt már itt -45 fok is, nyáron viszont van plusz 35 is.

A környéken nem szokatlan a tornádó, és sajnos a nyár egy jó részét az erdőtűz füstjében töltjük, a méhek pedig elbújva. Nyáron nagyon kevés az eső, sajnos a téli hó is kevesebb minden évben. Nem a legbarátságosabb az éghajlat, de ezen nem nagyon szabad fennakadni, csak fel kell készülni rá, elfogadni, kihozni a maximumot a lehetőségekből

– tette hozzá Ildikó.

29 fotó

Amikor a család megvette a házat, az első dolguk volt a félholt fák levágása, a rohadó melléképületek elbontása, a ház kifestése, és egy tetőcsere. A kert kigazolását is elkezdték, de sokáig nem jutottak a szeptember első hetében leesett hó miatt, illetve a 8 hónapos terhesség sem kimondottan előny a kerti munkában.

2019-ben a terasz szerelése és festése volt a fő feladat, illetve az akkor még füves kert gondozása. Nem tűnik soknak, de sajnos első gyermekem aludni csak a mozgó babakocsiban volt hajlandó, így sétáltam. Sétálás közben megfigyeltem, mi van a környéken, milyen lehetőségek vannak. Ez egy fontos dolog volt számomra, látni a helyi kerteket a legfontosabb tanulási lehetőség.

A hátsó kert kavicsos és füves terület volt, előbbin a gazosodás, utóbbin a klíma okozott problémát, így Ildikó már a májusban megszületett második baba mellett menedzselte a tereprendezést 2020-ban, és elkezdődött a kerttervezés is, ősszel már 3 meggyfa és 3 almafa a földbe is került.

Ingyen mulcs és másfél tonna marhatrágya

Itt már tudtuk, hogy a fűnek semmi haszna akkora mennyiségben, már megvolt az az elképzelés, hogy a kert nagy részét lekartonozzuk, és bemulcsoljuk. Szerintem az ötlet az internetről jött innen is és onnan is apránként. A mulcs, ami sima aprított fa itt ingyen jön, egy honlapról egy hatalmas billenős teherautónyit rendelni. Két hatalmas adag érkezett és több kisebb. Kezdetekben marhatrágyát szórtunk szét, másfél tonnát. Ez egy nagyobb költség volt, de a talaj építése az egyik legfontosabb dolog. Azóta szerencsénk van, Edmontonból a városkezelő telep ingyen adja a zöldhulladékból előállított komposztot, csak vinni kell a vödröket.

Ildikó elmesélte, hogy a tervezésnél nem kertmérnöki alaposságra kell gondolni, a környék faiskolát és egy Baumax-szerű (Canadian Tire) nagyáruházat járta gyermekével.

A fák kétharmada a környék különböző faiskoláiból valók, a kocsiban jöttek haza, sokszor a műszerfalon fekve. Izgalmas kalandok voltak ezek az idők. Első gyermekem még mindig nem szeretett aludni, így elautóztunk egy kertcentrumba, faiskolába, én ezer képet csináltam, tanultam, terveztem, a gyerek szaladgált, hazafelé aludt. Szépen lassan összeállt a fa és bokor mennyiség, a nagyjábóli helyük. Ha valaki felrakott a város ingyen elvihető csoportjába egy talicska íriszt, akkor mentem, hoztam. Amikor 2021 nyár végén megtaláltam az egydolláros árnyékliliomokat, akkor bumm, jött a hosta-kert ötlete.

„A nehézségek adják meg a kreativitást az embernek”

A család gyümölcsfái mind a helyi hőmérsékletre valók. Alma, meggy, körte, szilva, vadszilva. A sárgabarackon még sosem volt termés, talán nem is lesz, a cseresznye pedig ezen a klímán nem él meg.

Az első kertben a fák tudatosan egyre magasabbak a ház felé, és az északi fák magasabbak a déliekhez képest. A közlekedő ösvény, a bokrok voltak a kitalált pontok, a kisebb növények pedig jöttek: a hagymások, tulipán, nárcisz, allium, krókusz csak 2022 őszén került a kertbe.

A hátsókertben a kert széleiről indultunk befelé. A szélső fák, szőlők voltak először. Utána a teraszt ültettük körbe. A középső rész maradt a legvégére, ami kicsit magasított zöldségeskert marad. Évről évre kevesebb és kevesebb fű lett. Hátul nem kell kiásni a füvet, csak karton és egy 15 centis darált fa mulcs került rá

– beszélt a kertépítés részleteiről Ildikó hozzátéve, hogy igazán a nehézségek adják meg a kreativitást az embernek.

Kezdődött azzal, hogy az ősszel kivágott korábbi fa a gázvezeték felett volt, minden tuskót a férjemnek kellett kiásni, nem tudtunk darálni. Az egyik hátsó szomszédnak van egy black knot-tal (fekete rák, Apiosporina morbosa gombafertőzés – a szerző.) fertőzött fája, ez szilvára és meggyre veszélyes, így kerültek a szilvák az első kertbe a meggyek az oldalsó kertbe.

Ildikó azt is elmondta, hogy a kertük a magyar kertekhez képest kicsi, így több mindent kellett mérlegelnie. Például itt káposztaféléket csak háló alatt lehet termelni, de a kérdés, hogy szeretnék-e azt nézni egész évben és a gyerekek sem eszik, így végül sok zöldség termesztéséről is elállt a család.

A hely szűke miatt igyekszem függőlegesen is gondolkodni, a spagettitök vagy a futó bab remek társ ebben. Illetve van ez a hatalmas betontenger kocsibehajtónk, a fele paprikával lesz tele.

A szomszédok elől elviszik a havat növénytakarónak, a tetőről pedig az esővizet öntözni

Ami pedig a zord időjárást illeti, sokat ez ellen nem lehet tenni. Ősszel hoznak extra levelet, idén 20 zsákkal borítottak a kertbe. Illetve havat lapátolnak a növényekre.

A szomszédok kimondottan boldogok, hogy elvesszük a havukat. A meleggel se nagyon lehet mit csinálni, pedig van itt is 35 fok, bár nem olyan hosszú időre. Sajnos van, hogy elfagy egy-egy dolog, elöl egy szilvafa és egy mézbogyó nem ébredt fel tavaly. A tavaszi esők után sajnos nagy szárazságok jönnek. Jelenleg 6 esővízgyűjtő hordó van elől, 6 hordó oldalt és 7 a ház mögött. A két mellettünk levő házról is ide jön a víz. A hordók össze vannak kötve és pumpával locsolunk.

Sok konténer, kaspó került Ildikóhoz, így egyre többet kísérleteznek a paprika és paradicsom konténerben tartásával. Idén a petúniák és más dísznövények háttérben maradnak.

Az egynyáriak nagy részét én magma vetem, ez kicsit más, mint otthon, itt a paprikát már februárban a paradicsomot márciusban vetjük. A kertünk nagyon hasonlít a nagyszüleim kertjére. Haszon és dísznövények élnek egymás mellett. Mondhatni egyszerű növények, pillangóvirág, bársonyka, cinnia, sarkantyúvirág. Klasszikus rózsa, orgona, írisz, tulipánok, nárciszok. Olyan növények, amiket mindenki ismer, mindenkinek van egy kedves emléke ezekről a virágokról.

A magyar család az utca csodabogara

Annak ellenére, hogy az összes virág itt is egyszerűen elérhető, nem egzotikus, a mennyisége azonban szokatlan, de mindenkitől csupa pozitív visszajelzést kaptak, a környékbeliek nagyon szeretik a kertjüket.

Sokan azt hiszik, hogy elöl van a kert, hátul meg majd füvet fognak találni, aztán a jön a nagy meglepődés. Határozottan mi vagyunk az utca csodabogara, de nem az egyetlen a városban. Jellemzően egy kis virágágyás, egy fa és fű van a kertekben. A régi 40 éves környékeken vannak ekkora kertek, az új részeken egy rendes fa sem fér el sajnos. Páran termesztenek egy pár tő paradicsomot, fűszereket, jellemzően ennyiben meg is áll a kert.

A tervekkel kapcsolatban Ildikó előszőr a kerítés és a ház külső festését említette.

Amikor ezt az egészet elkezdtük, akkor azt a hibát követtem el, hogy nem fókuszáltam a helyi vadon élő növényekre. Idén szeretnék ezen javítani. De minden évben kitalálunk valami újat. 2023-ban egy fürdőkád volt az első kavicsoson, benne aranyhalak. 2024 a sárga egynyáriak éve volt. 2025-ben a legtöbb kaspóban paradicsom és paprika lesz, ehhez kerestem látványos, dísznövényként is funkcionáló paprika és paradicsom magokat.

Ildikóék a várossal szeretnének idén elindítani egy első kert szépségversenyt. Az oviban a gyerekek idén palántavásárt csinálnak, amiben szintén sokat segít a magyar anyuka és tervben van a látogatható kert is, Edmontonban ez egy létező dolog. Télen pedig karácsonyi sétára lesz kivilágítva a hátsó kert. Rengeteg az ötlet és az elképzelés, unatkozni, ahogy eddig, úgy idén sem fog a magyar család.

Vegyszermentes és meseszép: így építs etetőárkos ágyást,ezek a harcos növények segíthetnek a kerti kártevők elűzésében, egy budajenői csodakert pedig hunyorok százaitól pompázik.

Kapcsolódó
Túlélési terápia lett Petrocelli pázmándi kertje és a háza
A kertet a körülöttük levő természet részévé tették, így alakult ki a végeredmény: egyszerre kert a tájban és táj a kertben.
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik