Kertünk-Portánk

Szakértő: jól válasszuk meg, hogyan, mivel etetjük a kutyánkat

pexels
pexels
Ahhoz, hogy kutyánk egészséges és energikus maradjon, a megfelelő táplálék kiválasztása kulcsfontosságú. De milyen szempontokat kell figyelembe venni a kutyánknak választott tápok, kutyaeledelek esetén? Egy szakértő segít eligazodni a témában.

Kezdjük a legelején: hazaviszek egy kiskutyát boldog tulajdonosként és teljesen kezdő gazdiként, mit és hogyan adjak neki enni?

– tettük fel a kérdést egy kutyaeledelekkel foglalkozó szakembernek.

A kiindulópont először is az, hogy mekkora lesz a kutyusunk, ha felnő. Kisebb testű, 10 kiló alatti vagy 40 kiló fölötti. A vevők kedvelik a minél magasabb hústartalmú tápokat, de egy nagytestű eb esetében nem előnyös a magas fehérjetartalmú táp kölyökkorban, mert akár ízületi megbetegedésekhez is hozzájárulhat

– tudtuk meg Kovács Nikolettától, akinek Nyergesújfalun van kutyaeledel boltja, közel 30 év állattartási tapasztalatta, a vevőinek pedig rendszeresen tart szaktanácsadást etetés témában.

A hirtelen, nagy ütemben történő növekedés megterhelheti a csontokat, ízületeket és akár gyulladásokhoz is vezethet. De egy bizonyos százalék feletti proteintartalmat már a kutya szervezete amúgy sem tud lebontani

– tette hozzá.

pixabay

Azt is figyelembe kell vennünk, hogy milyen fajta kutyát vásárolunk, mekkora lesz az energiafelhasználása. Nem mindegy, hogy szobakutyánk van vagy munkakutyánk, szabadban tartjuk vagy lakásban, mennyit visszük majd sétálni. Egy lakásban tartott házikedvenc nyilván kevesebbet mozog majd, mint egy kertben tartott eb vagy egy olyan kutya, akivel rendszeresen sportol a gazdája, így az elhízás veszélyét is kiküszöbölhetjük

Nikoletta elmondta, hogy sajnos egyre több kutyafajtánál beszélhetünk túltenyésztésről, ilyenek többek között a buldogfélék és egyéb társasági, kistestű kutyák. Hiába vásároljuk őket megbízható helyről, bármelyik kutyánál lehet hajlam az allergiára vagy más betegségekre, amit a körültekintés ellenére sem lehet mindig előre kiszűrni.

Nekem volt németjuhász kutyám is, de kistestű szobakutyám is, amelyiknél szintén jelentkeztek különböző allergiás tünetek.

Megtudtuk, hogy ezeknél a problémásabb kutyáknál igen gyakori az ételallergia, ezért érdemes úgynevezett monoproteines tápokat választani nekik, ezzel megtalálva azt a fehérje forrást, amire allergetizálhat az állat szervezete, amiben ha van is például csirkezsír, az hidrolizált formában jelenik meg. Ez azt jelenti, hogy apró molekuláira van bontva az anyag, így nem okoz gondot a kutya szervezetében, de sok gyártó már sertészsírral dolgozik, hogy minél több alternatívát kínáljon az érzékeny állatoknak.

Ezekkel a tápokkal lehet úgynevezett egyfehérjés diétákat tartani. Ilyenkor, ha azt látjuk a kutyán, hogy a disznóhúsos táp nem jó neki, akkor váltunk vadhúsokra, marhára

– ecsetelte a szakértő, aki az allergiával kapcsolatban megjegyezte, hogy sokféle módon jelentkezhet a tünet, lehet például szem-, fülgyulladás, bőrprobléma, vakaródzás, bélpanasz9k.

pixabay

Azt szoktam mondani, hogy egy kiskutya olyan, mint a gyerekünk, ő egy éves korában válik nagykorúvá, fiatal felnőtté, addig gyerekként kell etetni. Ebben az időszakban még akkor is, ha vékonyabb a pénztárcánk, meg kell alapozni a kutya immunrendszerét és jól megválasztott táppal kell etetni, így felnőtt korában, ha hajlomos is lenne bizonyos betegségekre, jobban elkerülhető a kialakulása.

Nagyon sok gyártótól tudunk beszerezni tápokat, igen széles a piac, ezért érdemes az összetevőket jól megválasztani.

Gabonára, gluténra például nagyon sok kutya érzékeny, ezért érdemes gabona- és gluténmentes táppal kezdeni, és ahogy már említettem, monoproteines fajtával és jó, ha van benne glükozamin is az ízületvédelem miatt. Én a száraz tápokat javaslom. A konzerveknek még akkor is, ha prémium minőségűek, nagyon magas a víztartalma, 70-80 százalék. Sokkal nagyobb mennyiséget kell elfogyasztania a kutyának, hogy jóllakjon és bevigye a megfelelő nyomelemeket. Olyan ez, mint gyerekeknek a csoki, hirtelen eltölti energiával, jóllakott érzése lesz a kutyáknak, de közel sem olyan a tápértéke, mint a száraznak.

Nikoletta arról is beszélt, hogy a kiskutyát féléves koráig napi háromszor kell etetni, után egyéves koráig napi kétszer, majd egyéves kor után a napi egy alkalomra szoktatják a felnőtt kutyákat. De ma már sok népszerű kutyafajta hajlamos a cukorbetegségre is.

Ezért azt szoktam javasolni, hogy érdemes a napi adagot kettébontani, és reggel és este odaadni a kutyának, így fenntartjuk a vércukorszintet, így kisebb eséllyel fog kialakulni ez a betegség az arra hajlamos kutyákban

– emelte ki Nikoletta, majd azt is elmondta, hogy maga az etetés módja is sokszor helytelen. Sokan vannak, akik úgy gondolják, hogy hadd legyen egész nap a kutya tányérjában az étel, majd rájár, ha éhes. Ez elhízáshoz vezethet az arra hajlamos kutyáknál, illetve súlyos fertőzéshez is.

pixabay

Ez egy nagyon rossz megközelítés. A tápokat mindig fedni kell, még a zsákokban is. Belemegy egy légy vagy más szennyeződés kerülhet bele és gyomorfertőzést tud okozni az érzékenyebb kutyáknál, illetve meleg időben az otthagyott étel megromlik

Ami pedig a házikosztot illeti, ha a kutyánk nem érzékeny, akkor is óvatosan kell vele bánni, mert könnyen válogatós lehet a kutyus, hiszen sokkal gazdagabb ízvilága van egy pörkölt és nokedli maradéknak, mint a száraz tápnak. Ezért, ha adunk is a kutyának néha maradékot, azt keverjük szárazzal, mert könnyű úgymond elrontani a kutyust.

Egyébként érdemes a száraztápot 10 percet áztatni, így vizet is visz be a kutya a szervezetbe és kíméljük, segítjük a vesét. De utána fogtisztító hatású jutalomfalatot kell neki adni.

Nikoletta mesélt még az úgynevezett barfos etetésről, ami a nyers étkezést jelenti, de itt nagyon komolyan összeválogatják a húsféléket és egyéb nyers kiegészítőket, mint a tojást, zöldségeket és gyümölcsöket. Ez egy kimondottan drága vonal, és sok odafigyelést, időt igényel, mind a beszerzés, mind a porciózás. Ráadásul nagyon kell figyelni a plusz vitamin bevitelre is.

Főleg a városi kutyáknál a táp mellé érdemes a barfos, azaz a színtiszta szárított jutalomfalatokat adni, mint például a szárított szőrös nyúlfül, amely nekünk elsőre gusztustalan lehet, viszont a szőr áttisztítja a bélbolyhokat és egy adalékmentes, fogtisztító hatással bíró kiegészítőt ehet, amely nem vált ki allergiát sem. Ezt persze csak jutalomfalatként adjuk, nem fő etetésnek

– jegyezte meg Nikoletta, aki megemlítette, hogy a vidéki kutyák, főleg falusias környezetben szoktak kapni liba és kacsa tepertőt, mert a hideg időben a kinti kutyáknál a zsiradék jót tesz, segíti az immunrendszert, a védekezést a hidegben.

Itt írtunk cikket 10 családbarát kutyafajtáról, ami a legjobb választás kisgyermek mellé. Egy hős kutya mentette meg a család életét, és ki tudtak menekülni az égő házból. Ezt pedig sokan nem tudják: kell-e a kutyára az erdőben póráz?

Kapcsolódó
Így teheted igazán boldoggá a kutyádat
A megfelelő szimatolási idő biztosítása nagyon fontos kutyánk számára.
Olvasói sztorik