Kertünk-Portánk

Kertészkedés okosan: ássunk vagy ne ássunk?

Pixabay
Pixabay
Nem igaz, hogy az ásásmentes kertet a lusta kertészek találták ki, akik nem szerettek ásni.

Kell ásni és kapálni a kertben vagy sem, erről írt az Agrárszektor.

Az utóbbi években egyre népszerűbbé válik a kertészek körében az ásásmentes kertművelés módszere. Ez a megoldás a talaj természetes szerkezetének megőrzésére és a talajélet támogatására helyezi a hangsúlyt a hagyományos ásással szemben.

Ássunk vagy ne ássunk?

Az ásásmentes kertművelés számos előnnyel járhat: kiemelten a talaj szerkezetének a megőrzését célozza. A talajnak a tápanyagtartalma és víztartó képessége is fontos, ám ehhez jó talajszerkezet is szükséges. Egy leromlott szerkezetű talajnak a vízháztartása is csökken és a tápanyag megtartó képessége is romlik.

A talaj egy komplex, rétegzett rendszer, ahol a különböző mélységekben eltérő mikroorganizmusok és élőlények élnek. Az ásás és forgatás felborítja ezt a természetes rétegződést, károsítva a talaj szerkezetét és a benne élő hasznos organizmusok élőhelyét.

Az ásásmentes módszerrel a talaj természetes pórusossága megmarad, ami elősegíti a víz beszivárgását, a levegőzést és a gyökerek akadálytalan terjedését.

A talajforgatás elhagyása a talajban élő élőlényeknek kedvez. A talajban rengeteg mikroorganizmus él szimbiózisban a növényekkel, segítve a tápanyagok feltárását és a betegségekkel szembeni ellenállásukra is hatással vannak. Az ásásmentes kertben a talajélet zavartalanul fejlődhet, ami erősebb és egészségesebb növényeket eredményez.

Mindezek mellett az ásásmentes módszerrel a talaj felső rétege érintetlen marad, így kevesebb új gyom jelenik meg. A jó talajszerkezetnek köszönhetően a talajban lévő szerves anyagok jobban képesek megtartani a vizet, ezzel csökkentve az öntözés szükséges mennyiségét.

Pixabay

Kapálás az ásásmentes kertben

A kapálás célja elsősorban a gyomok eltávolítása és a talaj felső rétegének lazítása. Az ásásmentes kertben a kapálásnak a legfőbb előnye, hogy a fiatal, épp csírázó gyomokat eltávolíthatjuk, mielőtt azok megerősödnének. A sekély kapálás kevésbé bolygatja a talajt, mint az ásás, így kevesebb új gyommag kerül a felszínre. A kapálás enyhén lazíthatja a talaj felső rétegét, ami javíthatja a levegőzést és a víz beszivárgását a mulcsréteg alatt.

Ha sekély kapálással megtörjük a talaj felső rétegén a parányi talajcsöveket, akkor lassul ezekből a víz kipárolgása, ami a talaj vízkészletére jó hatású. Maga a takart, mulcsozott talaj is akadályozza az elpárolgás miatti vízvesztését a talajnak.

Bár a kapálás kevésbé invazív, mint az ásás, mégis megzavarhatja a talaj felső rétegében élő mikroorganizmusokat. A kapálás során megsérül a talajtakaró mulcsréteg, amely fontos szerepet játszik a gyomok elnyomásában, a nedvességmegtartásban és a talaj hőmérsékletének szabályozásában.

Ha a talaj laza és a gyomosodás nem jelentős, a kapálás felesleges beavatkozás lehet, amely minimálisan károsíthatja a talajéletet. A kapálás utáni fedetlen talajrészek ugyanis nem előnyösek.

Ahol sem növény, sem mulcstakarás nincs a talajon, ott az könnyebben kiszárad, erózió áldozatául eshet és a fedetlen talajon hamarosan gyomok jelennek meg. A fedetlen talaj nem előnyös, a természetben sincs ilyen, mert egy természetes növénytársulásra sem jellemző, hogy legyen olyan felület, ahol nincs semmi.

Pixabay

Vastag mulcsréteget használjunk

Az ásásmentes kertben a gyomok elleni védekezés elsősorban a mulcsozáson alapul. A vastag szerves mulcsréteg (például szalma, faapríték, levél) hatékonyan elnyomja a gyomokat, megtartja a nedvességet és később lebomlása során táplálja a talajt. Ahogy lebomlik lassan, mindig újabb mulcsréteggel kell pótolni a talaj felszínét.

Ám a bomlás során a takaróképességét elveszíti a mulcs, cserébe jó szerkezetű, laza és tápanyagban gazdag talajfelszín jön létre. Ha mégis megjelennek gyomok, azokat kézzel érdemes eltávolítani, a talaj minél kisebb bolygatásával.

Sekély talajlazítás

Bár a gyökérzöldségek általában jól érzik magukat a laza, ásásmentes talajban, a nagyon kötött, tömörödött talaj akadályozhatja a gyökerek szabályos fejlődését, különösen a kezdeti szakaszban. A gyökérzöldségek gyökere elágazó lesz, ami a konyhai előkészítés szempontjából nem jó.

Ilyenkor a vetés előtti sekély talajlazítás segítheti a magok csírázását és a fiatal gyökerek növekedését, de a teljes talajforgatás nem ajánlott. A legtöbb gyökérzöldség nagyon jól fejlődik az ásásmentes kertben, amennyiben a talaj laza és jó szerkezetű. Ehhez legalább 4-5 évnyi mulcsozás szükséges.

Az ásás nélküli kertészkedésről korábban ebben a cikkben írtunk. A mulcsolás nem csak esztétikai szempontból előnyös, hanem számos gyakorlati haszna is van a kertben. Az ősszel lehullott leveleket is érdemes lehet a felszínen hagyni, hiszen fontos ökológiai funkciót tölthetnek be a kertünkben.

Kapcsolódó
A kertészkedés alfája és omegája az őszi ásás
Az ősz nemcsak az ásás időszaka, hanem az ültetésé is.
Olvasói sztorik