Ahogy korábban írtuk, Babinecz István és párja, Melinda 2020 májusában házat vásároltak egy jókora kerttel Kunszálláson. István óriási lelkesedéssel állt neki álomotthonuk megalkotásának, míg párja a csöpp Kendével otthon maradt.
A hetvenes években épült házon sok mindent kellett átalakítani. A tervezgetés közben néha egészen merész ötletek is születtek – némelyik annyira megtetszett a házaspárnak, hogy végül megvalósították. A fürdő teljes átalakuláson ment keresztül, és a ház belső tereit is újragondolták. István barátaival együtt három héten át szinte megállás nélkül dolgozott, így minden a helyére került a házban.
Öt éve így vallott István a további tervekről:
Tervezem egy nagy terasz kialakítását, illetve van egy 900 négyzetméteres konyhakert, ami még arra vár, hogy gyönyörű legyen. Gyümölcsfákat tervezek, hogy a kisfiunk egyszer élvezni tudja azok gyümölcsét.
Megpróbáltuk kideríteni, hogyan alakult a kis család élete.

Újjávarázsolták a kertet
István és Melinda a terveket valóra váltották, hiszen szűk 3 év leforgása alatt alaposan megváltozott a kunszállási porta. Az 1850 négyzetméteres telekből körülbelül 1400-at parkosítottak, változatos növényekkel beültettek. Konyhakert és díszpark lett az üresen tátongó telekből.





Négyéves kisfiunk miatt kialakítottunk egy első kertet. A haszonkertet hátul a fóliával, 450 tő eperrel, szilva, alma és cseresznyefákkal egy kis kerítéssel választottuk el, így mindig szemmel tudjuk tartani Kendét
– mesélt Melinda a Sokszínű vidéknek.
Az első, füves rész egy játszótérrel és paddal a „pihenő zóna”. Itt egy pannonhalmi nemes levendulást is alkottak, melynek illatos kincseiből Melinda szörpöt készít. Több hársfát is ültettek, az éléskamra megtöltéséhez pedig 40 tő málna, áfonya, köszméte és a barackfák járulnak hozzá. A mesés portán orgona, japán lonc és fényes levelű babérmeggyből formált sövény pompázik.

Haszonkert és szőlőlugas
A hátsó rész a gazdasági udvar, ahol többek között sokszínű palánták, sütőtök, cukkini, hagyma és egy gyümölcsös terem. Az öntözéshez szükséges vizet egy fúrt kút biztosítja. Az 50 tő szőlő mellett egy 20 négyzetméteres takaros fóliában paprika és paradicsom palántát nevelnek.
Sok mindent megtermelünk magunknak. Eredetileg ez egy nagy krumpli és paprika termő terület volt. Az idősebb hölgy, aki itt lakott, ennek szentelte nyugdíjas éveit. Ezt a haszonkertet tüntettük el egy komolyabb rotátorozással. Itt nem járt kertész, csak a férjem és néha egy két barát jött segíteni
– sorolta a hobbikertész.
Melinda szerint a legérdekesebb része a portának a szőlőlugas, ami a garázs előtt virít. Két tőke nagyjából 60 éves. A lugas az egyik évben 400 kilogramm szőlővel ajándékozta meg a családot. A házaspár nagyon szereti a levendulást is, a kis fapaddal.

Próbálkozunk a magyar őshonos fajtákkal, leginkább ilyen fákat ültetünk. Rengeteg más szépség is pompázik a kertünkben, körülbelül 60 fajta növény. Hársfák, többféle barack, eukaliptusz, hortenzia, orgona, banán, arany lótusz banán, vörös bambusz, füge, pampafű, tölcséres jázmin és sokféle egzotikus fajta.





Családi fészek
Babineczék az álomkerttől családi együttlétet, kellemes perceket kapnak maguknak és kisfiuknak. Hétvégenként egy-egy szalonnasütés vagy tárcsázás a diófák alatt megannyi kellemes percet nyújt a család minden tagjának.

Az sem elhanyagolható szempont, hogy a kertben Kende sokat tanulhat a természetről és az életről.
Úgy gondolom, ezért hívják anyaföldnek, hiszen, ha adunk és foglalkozunk vele, akkor a föld meghálálja a gondoskodást. Eszünkbe sem jut innen nyaralni menni, vagy elutazni
– magyarázta Melinda.
Városból vidékre
Balástya mellett az újdonsült tanyatulajdonos álomszép otthonná változtatta az évszázados parasztházat. Jászkiséren százéves szatócsboltból tüneményes porta született a vidékre költözött jogásznak köszönhetően. Egy vállalkozóból gazdálkodóvá lett lány megtalálta boldogságát az önellátás útján.