Ezen fajok több mint egytizedét a kihalás veszélyezteti. A hírek olyan népszerű kalitkamadarak számára is aggasztóak, mint például a jákópapagáj – olvasható a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület weboldalán.
A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) 1948-ban létrehozott, veszélyeztetett fajokat természetvédelmi helyzetük alapján besoroló vörös listája
melyek nem újonnan felfedezett fajok, hanem csak rendszertani besorolásuk módosult. A BirdLife International és a Világ Madarai könyv készítőinek egy átfogó rendszertani felülvizsgálata alapján jelenleg 11 121 madárfaj szerepel a listán.
A vizsgálat arra is fényt derített, hogy a világ néhány legkedveltebb kalitkamadarának vadon élő populációi természetvédelmi beavatkozás nélkül nem maradnak fenn. A mértéktelen befogás és az élőhelyek eltűnésének köszönhetően számos, gyűjtők által kedvelt faj a kihalás szélén áll.
A helyzet Ázsiában a legrosszabb
A rizspintyet, a szivárványlórit és az aranyosarcú kakadut mind érinti a kereskedelem. Bizonyított tény, hogy a főleg Jáva szigetét érintő mértéktelen madárbefogás okozza számos faj populációjának hanyatlását, feljebb kényszerítve őket ezzel a veszélyeztettségi ranglistán.
Afrika sem különb
A kereskedelemnek katasztrofális hatása van Afrikában is, ahol a jákópapagáj a sérülékeny kategóriából a veszélyeztetett kategóriába került. Egy BirdLife International tanulmány szerint a kontinens egyes helyein a jákópapagájok száma 99%-kal csökkent.
Az azori-szigeteki süvöltő, a Szent Ilona-szigeti lile és a seychelle-szigeteki pápaszemes madár például kedvezőbb besorolást kaptak az idei vörös listán, mivel a fajvédelmi törekvéseknek köszönhetően egyedszámuk növekszik.