Az áruházakban kapható paradicsomok íze az elmúlt évtizedekben sokat vesztett erejéből, az édeskés, lédús nyári gyümölcs zamata mára összehasonlíthatatlanná vált a hagyományos fajtákéval. Egy csapat tudós viszont most gőzerővel dolgozik azon, hogy újra finomabbnál finomabb darabokat vehessünk le az üzletek polcairól.
Harry Klee, a Science című tudományos folyóiratban megjelent kutatás vezetője szerint a paradicsom íze ötven év alatt a nemesítés miatt változott hatalmasat.
Képesek vagyunk rá, hogy a bolti paradicsomok íze érzékelhetően finomabb legyen, olyan, mint volt egy évszázaddal ezelőtt
– olvasható a közleményben.
A kutatócsoport alaposan feltérképezte a paradicsom genomját és arra jöttek rá, hogy annak ízét a növényi DNS határozza meg. Képesek voltak kiszűrni, hogy konkrétan mely gének adják a gyümölcs jellegzetes ízét.
Hiába lenne gyorsabb az eljárás, a kutatók tartózkodnak a paradicsom génmódosításától, a géntechnológiában jelenlévő szabályozási akadályok miatt.
A tanulmány mindenesetre nem feltétlen oldotta meg a problémát, mert az új fajok termesztése nehéz és kiszámíthatatlan folyamat.
Elképzelhető, hogy bizonyos tulajdonságokkal nem kompatibilis a növény és nem úgy viselkedik, ahogy kellene neki
– fogalmazott Jose Ordovas táplálkozási szakértő.
A kutatásból egyébként az is kiderül, hogy a paradicsom veszít az ízéből, ha hűvös helyen tárolják, ezért nem érdemes a hűtőbe tenni, még ha úgy tovább el is áll.
Bónusz:
- Páratlan ízvilágú a házilag készített ketchup
- Paradicsomos salsa, ami garantáltan életerővel ajándékoz
- Így lehet bőséges paradicsomunk a kertben és a balkonon
(Mashable, kiemelt kép: Thinkstock)