Az Euro Natur nevű természetvédelmi szervezet a fehér gólyák élőhelyének védelme érdekében hozta létre az Európai Gólyás Települések Hálózatát Európában.
az arra érdemes településeknek. A cím elnyerésére jelentkező falvakban többnyire nagy gólyakolóniák élnek, és a helyiek sok időt és energiát fektetnek a fehér gólyák védelmébe. A díj megszerzésének feltétele ugyanakkor nem feltétlenül a legmagasabb számú gólyafészek, hanem inkább a lakosok és a helyi önkormányzat hozzáállása a madarakhoz.
Nagybajom, a gólyák városa
A Somogy megyei Nagybajom 1996-ban a cím odaítélésének történetében másodikként kapta meg az elismerést. Amikor a települést 2001-ben várossá avatták, Nagybajom „A gólyák városa” lett, ahol volt olyan év, amikor tizenhat pár gólya fészkelt. Számuk 2016-ra hatra csökkent. A madarak jórészt a főutca mentén sorakozó villanyoszlopokra rakott fészkekben költenek. Csak érdekességként: a szerbiai Bánátban elterülő, Nagybecskerekhez tartozó Tiszatarróson tavaly 36 gólyapár fészkelt.
keresve a gólyák védelmének lehetőségeit. Erre azért is van nagy szükség, mert az emberi tevékenység következtében megváltoznak a gólyák szokásai, és csökken élőhelyük nagysága.
A legutóbbi ilyen találkozóra 2016-ban Nagybajomban került sor.
A fotókon nagyon jól látszik, milyen fantasztikus látványt nyújtanak a gólyakolóniák. Sokáig már nem kell várni a hosszú telelésükből érkező madarakra: többségük elkezdte vonulását hazafelé. Hamarosan benépesülnek a fészkek, a turisták pedig csodájára járnak majd a gólyafalvaknak.
Címfotó: nagybajom.hu