Május 5-én és 6-án érkezik az év egyik legmegbízhatóbb meteorzáporja, az Éta Aquaridák, amely a Halley-üstökös által hátrahagyott vastag törmelékhalmaz. Bár a meteorraj minden évben április 19. és május 28. közt keresi fel bolygónkat, igazán látványosan ezen a két napon lehet megfigyelni a jelenlétét.
A Magyar Csillagászati Egyesület korábbi cikke szerint drasztikus különbség van a raj északi és déli féltekén tapasztalható aktivitása között. Míg Európa és az északi félgömb észlelői számára 20 meteor/óra értéket érhet el az aktivitás, addig Ausztrália, Új-Zéland és a déli félteke észlelői számára 30-40-es óránkénti darabszám is megfigyelhető.
Ha az ember az akvaridák érkezésekor megfelelő helyen tartózkodik és az éjszakai égboltot nézi, úgy tűnhet, mintha a meteorok a fényes égitestből áradnának szét. Az ilyen pontot a tudomány radiánsnak nevezik.

A National Geographic arról ír, a meteorrajt a 60 százalékos holdfény miatt nem igazán kedvező körülmények közepette láthatjuk.
Az amúgy is csak kora hajnalban felkelő radiánsa eleve rövidke megfigyelési időt ad az érdeklődőknek. Ha valaki mégis rászánja magát, akkor a hajnali 2 utáni, még sötétebb kb. másfél órát töltheti el meteorvadászattal.
Mint fogalmaznak,
egyetlen pozitívuma lehet számunkra, hogy a maximuma elhúzódó, így a maximumot követő, holdfénymentes, kevésbé világos hajnalokon is van esélyünk látni e rajból hulló meteorokat, egészen a hónap végéig.
A meteorrajt a Vízöntő csillagképben látható csillagról, az Éta Aquariiről nevezték el.
Kiemelt kép: MTI/Komka Péter