2019 leglátványosabb szuperholdját figyelhetjük meg az égen kedden este, írja a CNN.
Szuperholdnak nevezi a köznyelv, amikor a telihold fázisa az ellipszis alakú holdpálya Földhöz legközelebbi pontján következik be, ilyenkor lesz a Hold Földről látható látszólagos mérete a legnagyobb. A kifejezést Richard Nolle asztrológus találta ki 1979-ben, de a csillagászok nem használják, mert nincs csillagászati jelentősége a holdtölte és a földközelség egybeesésének.
A jelenség létrejöttéhez két feltételnek egyszerre kell teljesülnie:
- Legyen telihold.
- A Hold a keringési pályáján éppen a legközelebb legyen a Földhöz.
A National Geographic cikke szerint Magyarországon a Hold még a napnyugta előtt pár perccel felkel, a holdkelte időpontja a keleti országrészben 16:47, Budapesten 17:00, nyugati határainknál 17:11 lesz, ez azt is jelenti, hogy magát a holdkeltét csak teljesen tiszta égen láthatjuk. Cserében a napnyugtát követő körülbelül 20 perc során a keleti ég alján húzódó rózsás sávban sárgállik majd égi kísérőnk, különösen szép látványt nyújtva a megfigyelőknek.
A hóhold kifejezést az amerikaiak és az európaiak találták ki, mert jellemzően februárban voltak a nagy havazások mindkét kontinensen. És ha még ez sem lenne elég, a mostani teliholdat csontholdnak is nevezik a téli élelmiszerhiányra utalva.
Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: iStock