Az év harmadik és egyben utolsó szuperholdját csodálhatjuk meg március 20-án szerdán éjszaka.
Az égi jelenség egybeesik a márciusi nap-éj egyenlőség időpontjával, amely a tavasz kezdetét jelzi. A két esemény utoljára 1981 márciusában esett egy és ugyanazon napra.
Szuperholdnak nevezi a köznyelv, amikor a telihold fázisa az ellipszis alakú holdpálya Földhöz legközelebbi pontján következik be, ilyenkor lesz a Hold Földről látható látszólagos mérete a legnagyobb. A kifejezést Richard Nolle asztrológus találta ki 1979-ben, de a csillagászok nem használják, mert nincs csillagászati jelentősége a holdtölte és a földközelség egybeesésének.
A jelenség létrejöttéhez két feltételnek egyszerre kell teljesülnie:
- Legyen telihold.
- A Hold a keringési pályáján éppen a legközelebb legyen a Földhöz.
A National Geographic Magyarország cikke szerint égi kísérőnk 21-én éjjel 02:43-kor mutatja teli fázisát, így már 20-án este is felkelő teliholdat fotózhatunk Viszont a fényviszonyok kedvezőtlenek lesznek, a Nap csak a holdkelte után háromnegyed órával nyugszik le, így a nagy világosságban még nehéz lesz a horizonton felbukkanó Holdat észrevenni.
Keleti határunknál 18:18, Budapesten 18:31, nyugaton 18:41 lesz a holdkelte időpontja.
A márciusi teliholdat férgek holdjának is nevezték egyes indián törzsek, mert ahogy az idő egyre melegszik és a talaj is kezd melegedni, a földből kezdenek előbújni a férgek, előcsalogatva a vörösbegyet.
Kiemelt kép: iStock