Az időjárás befolyásolását jelenleg több millió négyzetkilométeren alkalmazzák csak Kínában. A csapadékképződést Kínában a felhőmegvastagítás elnevezésű módszerrel befolyásolják, amelynek során rakéták, illetve repülőgépek ezüst-jodiddal, folyékony nitrogénnel vagy fagyasztott szén-dioxiddal bombázzák az eget. Ezen anyagok hatására a felhőkből kicsapódik a nedvesség, a képződő vízcseppek a gravitáció hatására a földre hullanak.
A jelenleg működő rendszer finomításra szorul és további területekre való kiterjesztése szükséges ahhoz, hogy a természeti katasztrófákat és a globális felmelegedés hatásait kezelni lehessen – vélik a szakemberek.
Srí Lanka először tesztelte mesterséges eső projektjét a Maussakele-víztározóban.
A mussai a vízgyűjtő területein mesterséges csapadék kiváltására irányuló kísérleti projektet a CEB végezte. A célra a Srí Lanka-i Légierő repülőgépét (Y12) vetették be, ami hozzávetőleges 2 500 méter magasságban vegyi anyagot permetezett a felhőkbe.
A mesterséges esőt az elhúzódó szárazság időszakára tervezte egy thaiföldi mérnökökből álló csapat. A projektet a Villamosenergia-, Energia- és Üzleti Fejlesztési Minisztérium kezdeményezte azzal a céllal, hogy megszüntesse a a száraz időszakokban felmerülő energiakimaradást, melyet a környéken lévő vízerőművek szolgáltatnak.
Az elmúlt hetekben az ország számos területén előfordultak néhány órás áramkimaradások, mivel a rendkívüli szárazság miatt az erőművek tározóiban leapadt a vízszint.
Az elkövetkező két hétben az ország hegyvidéki részén újra megpróbálnak mesterséges esőt létrehozni az erőművek közelében, ahol a híres ceyloni teát is termesztik.
Forrás: msn
Címlapfotó: pixabay.com