Mozaik

Szabadon engedik a cetbörtönből a rabságban tartott delfineket

Az állatokat külföldi delfináriumok számára fogták ki törvénytelenül az Ohotszki-tengerből.

Megállapodás született az orosz cetbörtönben fogva tartott összes delfin szabadon engedéséről – jelentette ki Oleg Kozsemjako, az orosz Távol-Kelet Tengermellék régiójának kormányzója. Kozsemjako szerint arról, hogy melyik egyedet mikor engedik vissza a tengerbe, a Jean-Michel Cousteau óceánkutató vezette csapat tagjai és orosz szakemberek közösen döntenek. Mindaddig a 87 fehér és 11 kardszárnyú delfin fogva tartásának helyszínén, a Szrendnyaja-öbölben az állatok természetes közegére hasonlító feltételeket fognak teremteni.

Vjacseszlav Bizikov, az Összoroszországi Halgazdasági és Óceántani Kutatóintézet tudományos igazgatóhelyettese közölte, hogy május elejére minden cet számára külön szabadonengedési tervet dolgoznak ki. Mint mondta,

az állatok egészségi állapota egészében véve jó, igaz, megviselte őket, hogy fogságban kellett átvészelniük a telet. Egy kardszárnyú delfinnek a fogával, több fehér delfinnek pedig a bőrével van probléma.

Március elején még azt közölték, hogy a delfineket első lépésként a Vlagyivosztok melletti Russzkij sziget egyik öblébe, egy ott kialakítandó ideiglenes központba telepítik át, mert a szakemberek kétségbe vonták, hogy mindegyiket el lehet majd engedni. Az akkor ismertetett terv szerint a szigeten üzemelő, a nagy testű tengeri állatok tartására szolgáló központot alkalmassá akarták tenni arra, hogy az oda költöztetendő állatokat felkészítsék a vadon életre.

Fotó: Pixabay

Az orosz Távol-Kelet Tengermellék régiójában, a Vlagyivosztok és az észak-koreai határ között található Szrednyaja-öbölben tavaly felfedezett “cetbörtön” akkora felháborodást keltett Oroszországban, hogy az ügybe a Kreml is beavatkozott. Az állatokat külföldi – sajtójelentések szerint főképp kínai – delfináriumok számára fogták ki törvénytelenül az Ohotszki-tengerből és tartották a szakemberek szerint elfogadhatatlan körülmények között.

A delfinek mentésében a természetvédelmi, az agrár-, a halászati és a belügyi tárca mellett a főügyészség, a kiemelt bűnügyekben eljáró Nyomozó Bizottság (SZK), a Tengermellék önkormányzata és más szervek is részt vesznek.

Cousteau és csapata a természetvédelmi tárca meghívására áprilisban csatlakozott a munkálatokhoz.

Az SZK február végén a halászatra vonatkozó szabályok megsértése címén büntetőeljárást indított a “cetbörtön” üzemeltetésével összefüggésbe hozott négy orosz cég ellen. Az orosz törvények értelmében a delfineket kizárólag tudományos célból lett volna szabad befogni. A történtek nyomán a tervek szerint tovább fogják szigorítani a tengeri emlősök kifogására és tartására vonatkozó jogszabályokat Oroszországban, írta az MTI.

Kiemelt kép: Pixabay

Olvasói sztorik