Egy hete Szilvásvárad határában, előtte pár nappal pedig Nagyvisnyó környékén láttak többen is egy barnamedvét, írja a heol.hu.
A falun belül szerencsére nem mozgott a barnamedve, valószínűleg tarthat az emberektől, nem keres élelmet a kukákban, mint az erdélyi társai. A politikus azt mondta, ideje hozzászokni a nagyragadozó jelenlétéhez, ezért az erdőben már óvatosabban kell viselkedni, mint ezelőtt.
Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság (BNPI) zoológiai szakreferense a lap megkeresésére közölte, a medvék téli nyugalmi időszaka után már március végétől kezdve több, medvével kapcsolatos lakossági bejelentést kaptak a Sajó-völgy, illetve a Heves-Borsodi-dombság területéről.
Az esetek egy része valós medveészlelésekhez köthető, viszont az esetek többsége nem volt megerősíthető, míg néhány bejelentés egyértelműen téves volt. Utóbbi esetben a bejelentők, borz, illetve kutya lábnyomát tévesztették össze a méreteiben is jóval nagyobb medvetappancsok lenyomatával
– magyarázta a szakember, hozzátéve, hogy egy medve észlelésének bejelentése szinte „biztosan” medvéhez köthető, de ez nem így van. Több esetben nagytestű kutyát, míg máskor egy rossz állapotban lévő vadetetőt néztek barna medvének.
A mostani megfigyeléssel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy az állat nemére vonatkozóan nincs információjuk.
A BNPI ezúton is felhívta a lakosság figyelmét a medvékkel történő találkozások esetében alkalmazandó viselkedési szabályokra, amelyek megtalálhatók a szervezet weboldalán.
Kiemelt képünk illusztráció.