Az Amazonas-szerte tomboló erdőtüzek miatt fokozódik a globális frusztráció és nemzetközi szintűre nőtt az aggodalom, írja a Treehugger.
A hétvégi G7-csúcstalálkozó is foglalkozott az üggyel, Emmanuel Macron francia elnök bejelentette, hogy a G7-országok 20 millió dollár segítséggel hozzájárulnak a tűz megfékezéséhez.
Jair Bolsonaro brazil elnök felelőssége a kialakult és tragikus erdőtűzben kritikusai szerint már nem kérdés, hisz a farmerek bujtogatása tőle származott, miszerint szerezzenek maguknak területeket a gazdálkodásaik számára, akár erdőtüzek generálásával. A farmerek azonban nem tudták kordában tartani a meggyújtott területek égését, ez okozta a tragédiát.
Eközben Bolsonaro azt állítja, hogy Macron terve Brazíliát gyarmatként, egyfajta senki földjeként kezeli.
Az Amazonas, a Föld tüdeje majdnem kétszer olyan gyorsan ég, mint tavaly, mindenkinek össze kell fognia pártállástól függetlenül a pusztító tűz megállításáért
– jelentette ki ugyanakkor Carlos Durigan, a Vadvédelmi Társaság (Wildlife Conservation Society, WCS) igazgatója.
Durigan számadatokkal is bizonyítja, miért rendkívüli probléma az Amazonas lángolása.
A medencében
- 34 millió ember, beleértve 380 őslakos csoportot,
- 2,5 millió rovarfaj,
- 550 hüllőfaj,
- 500 emlősfaj,
- 2500 halfaj,
- 1500 madárfaj,
- és 30000-nél is több növényfaj él.
Az Amazonas folyó medencéjének ikonikus állatfajai mellett – mint a jaguár, a tapír és a rózsaszín folyami delfin – a terület a bolygó összes fajának 10–12 százalékának is élőhelyéül szolgál.
Továbbá ez a legnagyobb érintetlen erdőség a bolygón. Évente elnyeli a teljes szén-dioxid-kibocsátás egynegyedét. A bolygó tiszta levegőjének körülbelül 20 százalékát termeli, és a veszteség mértékének növekedése globális hatásokkal jár. Amikor ezek az erdők megsemmisülnek, a területen megkötött, 200 gigatonnányi szén szabadul fel, tovább fokozva a klímaválságot.
Vagyis nem a gyarmatosításról szól bármilyen segítségnyújtás, hisz az emberek és fajok millióinak közvetlen fenyegetettségét jelenti az erdőtűz, így a tét az, hogy a bolygó mindannyiunk számára életképes maradjon.
Kiemelt kép: Lula SAMPAIO / AFP / Europress