Prima Primissima díjra jelölték a fekete kerámia mindentudóit

A Fazekas dinasztia több, mint 300 éve öregbíti Nádudvar hírnevét.
Kapcsolódó cikkek

A Prima Primissima Alapítvány kuratóriuma és társadalmi tanácsadó testülete 2003-tól minden esztendőben titkos szavazással választja ki tíz kategóriában az adott év 3-3 jelöltjét a Prima Primissima díjra. 2019-ben a magyar népművészet és közművelődés kategóriában a nádudvari Fazekas dinasztia is bekerült a három jelölt közé.

Prima Primissima Díjat nyert az ország kertésze
Magyar népművészet és közművelődés kategóriában kapta az elismerést Bálint György.

Nádudvar a Hortobágy és a Sárrét határán fekvő település, amely a mindenhol megtalálható nádról és az abból kerített udvarokról kapta a nevét, hírnevét azonban a nagy hagyományoknak örvendő fazekasságának köszönheti. A nádudvari fazekasság több évszázados múltra tekint vissza, amely 1714-től a Fazekas családban apáról fiúra öröklődik. A nádudvari Fazekas család generációról-generációra hagyományozódó fazekas művészete dokumentálhatóan több, mint 300 éve öregbíti Nádudvar hírnevét.

A történelem hányattatásai közben 1952-ben külső segítséggel élesztették fel a nádudvari fekete cserépedények készítését

Ekkor már csak egyetlen fazekas mester volt a faluban, id. Fazekas Lajos (1895-1959), aki még emlékezett a fekete cserépedények speciális égetési módjára, az ehhez szükséges kemence megépítésére. A népművészet és a nádudvari fazekasság ekkor fordulóponthoz érkezett. A fő feladat az volt, hogy az ősi forma és motívum kincseket úgy alakítsák át, hogy azok a modern háztartások szerves részévé válhassanak. Ebben a munkában úttörő szerepet vállalt néhai Fazekas Lajos és felesége, Csizmadia Ilona.

Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Generációról generációra száll a mesterség

A megkezdett utat két fia folytatta tovább, akik hatalmas elszántsággal váltak a magyar fazekasság meghatározó egyéniségeivé. Fazekas Lajos a népművészet mestere (1918-1998) kimagasló szakmai útja mellett talán legfontosabb érdeme, hogy három fiát fazekasnak nevelte és ezúton biztosította a több száz éves családi tradíció továbbélését. Az ő példájuk mutatott utat a család ma alkotó tagjainak: a dinasztia jelenleg is alkotó tagjai –  Fazekas Lajos, István, Erzsébet, Ferenc, valamint az ifjú István és Gergely – napjainkban is művelik őseik hagyományos mesterségét, és viszik tovább a nádudvari fekete kerámia legnemesebb hagyományait.

Így készül a nádudvari fekete kerámia

A mesterség fogásai az évszázadok alatt alig változtak, legfeljebb a lábbal hajtós korongot ma villanymotor hajtja, de minden más változatlan maradt, olvasható a Fazekas dinasztia weboldalán.

Kiemelt kép: MTI/Czeglédi Zsolt