Ma van az év 50. napja, amikor a Zsuzsanna nevű lányok és asszonyok ünneplik a névnapjukat. A néphagyományban jeles nap február 19-e, a hiedelmek szerint ugyanis ma eldől, mikor érkezik meg véglegesen a tavasz. Ha nem, akkor néhány napot kell még várni jégtörő Mátyásra, aki tényleg pontot tesz a jóslatok végére.
A vajdasági Kishegyesen régi időkben a pásztorok a legnagyobb tisztelettel fordultak e napon az ünnepelt felé, ugyanis azt tartották, hogy
Zsuzsánna pisálja el a havat, friss füvet hoz, s megszólaltatja a pacsirtát.
Zsuzsanna napján tehát vége a hónak, zöldellni kezd a fű, s megszólalnak a pacsirták.
De mi történik, ha elmarad az énekük?
Szentmártonkátai megfigyelés szerint, ha ma nem szólal meg a pacsirta, akkor „befagyott a szája”, azaz a hideg idő tovább tart.
Régi időkben a pacsirták repüléséből arra következtettek, hogy amennyiben
ma alacsonyan repül a pacsirta, akkor még hideg idő várható, de ha magasan száll, akkor közel a jó idő.
A hagyományban kedvező jelnek tekintették, ha Zsuzsanna napján csepereg az eresz, mert úgy hitték, hogy akkor jó termés lesz az évben. Jó idő esetén vidéken nekifogtak széthordani a trágyát, és a szántó-vető munkák előkészületeit is megkezdték.
Zsuzsanna és a pacsirta összetartozásának hiedelmei többnyire a mezei pacsirtára vonatkoznak. Ezek a vonuló madarak ugyanis február dereka táján érkeznek vissza dél-európai telelőhelyeikről: enyhe időjárás esetén néhány nappal korábban, hideg időjáráskor napokkal később, de többnyire azonnal énekelni kezdenek, bár néha kissé félénken.
A mai nap időjárás-előrejelzője ez a hang lehet, figyeljük ébren!
Kiemelt kép: Pixabay