Egyre nehezebb rátalálni egy gyógynövényre a délnyugat-kínai Hengduan-hegységben, írja a National Geographic.
A lap cikke szerint a rövid szárú, három-öt zöld levéllel rendelkező Fritillaria delavayi évente hoz csak egy élénk sárga színű, tulipán formájú virágot. De ez a virág az utóbbi években elkezdett erősen szürkülni és barnulni a tudósok szerint azért, mert a növény úgy fejlődik genetikailag, hogy elrejtőzzön legfőbb ragadozójától, az embertől.
A Current Biology című tudományos lapban megjelent tanulmányban kínai és brit szakértők megállapították, azokon a területeken, ahol a fajt jelentősebb mennyiségben gyűjtik, nagyobb eséllyel bújik el az emberi szempárok elől.
Bár egyes növényekkel kapcsolatban bizonyított tény, hogy alacsonyabbra nőnek, ha túlaratják azokat, a kínai orvoslásban megfázás és tüdőbajok ellen használt gyógynövény az első példája annak, amikor egy veszélyeztetett faj megpróbál beolvadni a környezetébe.
A Fritillaria nemzetségéhez tartozó fajok egy részét lehet termeszteni is, de a delavayi magas, hideg területeken él és a száraz levegőt szereti, amit nagyon nehéz leutánozni mesterséges környezetben. Ráadásul a fogyasztók szerint a vadon termő gyógynövény hatásosabb is, de erre nincs tudományos bizonyíték Yang Niu, a tanulmány egyik szerzője szerint.
A felfedezést, hogy a virág nemes egyszerűséggel el akar bújni az emberek elől, a legtöbb független szakértő is áttörő jelentőségűnek értékelte azzal kapcsolatban, miként lehet hatással az emberi tevékenység egy-egy faj színezetére is akár.