A gazdák szerte a világon zseniális technikákat alkalmaznak azért, hogy a növényeket ideálisnak nem mondható környezetben is tudják termeszteni. Az északnyugat-olaszországi Liguria régióban található Noli víz alatti farmjai azonban egy lépéssel tovább viszik a koncepciót, írja az Atlas Obscura.
Olaszországnak ez a régiója festői falvairól és drámai tengerpartjáról ismert, de Noliban az igazi látványosság a tenger fenekén rejlik.
Közvetlenül Noli strandja mellett egy profi búvárcsapat létrehozta a világ első víz alatti farmját. Több mint 700 növényt, köztük paradicsomot, bazsalikomot és epret termesztenek hat víz alatti üvegházban, amelyek a tengerfenékhez vannak rögzítve 28 kivehető csavarral.
2013-ban állt elő az ötlettel, miután több helyi gazdával is elbeszélgetett. Néhány nappal később lemerült Noli öblének fenekére, és egy műanyag léggömbbe egy bazsalikommagos vázát helyezett. 48 óra elteltével a magok kikeltek, és Gamberini úgy döntött, hogy kiterjeszti a kísérletet.
A növényeket egy hibrid technikának köszönhetően termesztik, ez a természeti erőforrásokat, például a napfényt, elektromos árammal és a földről csőrendszeren keresztül szivattyúzott édesvízzel egészíti ki. A projekt végső célja azonban az önellátó víz alatti gazdálkodás megteremtése, ami alkalmazható lenne a világ vízhiányos részein.
Gianni Fontanesi, a Nemo’s Garden projektmenedzsere közel ezer merülést hajtott végre víz alatti gazdálkodás céljából.
Az üvegházban lenni olyan, mint egy kifordított akváriumban: te vagy a hal, aki a külvilágba néz
– mondja Fontanesi.