A január eleji, általában zord időjárás csak ritkán ad lehetőséget arra, hogy az esztendő első csillaghullását, a Quadrantidák meteorjait megfigyeljük. Ennek több oka is van: a raj maximuma mindössze néhány órás, így gyakori, hogy nem a mi régiónk nyeri meg ezt. Ilyenkor gyakran felhős, ködös az idő, illetve a holdfény is be tud zavarni a meteorészlelésbe. Idén ez másként történhet, írja a NatGeo.
2022-ben azonban ideális időpontban várható a maximum: január 3-án este, 21 óra 40 percre várható a meteorraj, melynek 4-6 órányi idő öleli át a maximumát.
A Quadrantidák esetében a maximum idejének kiszámítása igen pontos, így bátran megbízhatunk benne. Idén az is hatalmas szerencse, hogy épp holdmentes éjszakánk lesz, így a megfigyelés lehetősége egyedül az időjáráson múlik majd
– olvasható a portálon.
A radiáns ekkor még alacsonyan jár az észak-északkeleti ég alján, vagyis az ilyenkor érkező meteorok száma kisebb lesz, de hosszabb, látványosabb utat járnak majd be az égen.
A Quadrantidák közepes sebességűek, nem is mondható túl nagynak az átlagfényesség, azonban ezt mennyiségükkel pótolják e meteorok. A maximum néhány órája alatt óránként több tucat hullócsillagot ad a raj, ez az este elején körülbelül 40 meteor lesz, ám éjfél körül már 70-80, de akár ennél kicsit több is lehet.
Amennyiben az időjárás engedi, érdemes egy kicsit kimenni és megcsodálni ezt a meteorrajt.
Kiemelt képünk hosszú expozíciós idõvel készült felvétel a Quadrantidák meteorrajról az észak-spanyolországi Comillasban álló Szt. István-kápolna fölött 2018. január 4-ére virradó éjjel.