Magyarország területén számtalan természeti kincs, páratlan felfedeznivaló található. Legyen szó hegyről, völgyről, szurdokról, különleges képződményről, hazánk bővelkedik látnivalókban. Nem is beszélve csodás arborétumainkról, kastélyainkról, várainkról.
Dél-Dunántúl egyik gyöngyszeme az Ormánság, melynek központja Baranya megye legfiatalabb városa, Sellye. Itt található a Draskovich kastély, melyet csodás, ma már arborétumként üzemelő park vesz körül.
A kastélyt a Batthyány-család építette barokk stílusban, a mai formáját a XVIII. század közepén nyerte el. Az 1800-as évek elején mind a kastély, mind a hozzá tartozó terület nászajándékként a Draskovich család birtokába került, mikor Draskovics Károly feleségül vette Batthyány-Strattmann Erzsébetet.
A kastélyt körülvevő 7,65 hektáros terület botanikai értékei miatt 1965-ben került védelem alá, és lett arborétum. Számtalan ritkaság található itt, többek között mamutfenyő, balzsamfenyő, jegenyefenyő, rózsás-szegélyű vérbükk, aranytuja vagy japánakác.
Ezeken kívül is 240 lombhullató, 115 örökzöld fafajtát, többek közt homokon is jól növekvő akácfákat csodálhat meg minden ide látogató, melyek a világ számos pontjáról, Kínából, Japánból, Spanyol és Görögországból vagy a Kaukázusról kerültek ide. A parkban Kanadától Kínáig a világ majdnem minden jellegadó fenyőféléje is felsorakozik.
Az arborétum területén 11 faragott szobor is található, ezek a Sellyén megrendezett Nemzetközi Festő- és Faszobrász Alkotótáborokban készültek, melyet az Ormánsági Művészeti Központ több alkalommal megszervezett külföldi és hazai festőknek és faszobrászoknak.
Az alkotások egy része került az arborétum területére valamint a múzeum galériájába.
A Dél-Dunántúl legszebb és legfajtagazdagabb parkjának tartott Sellyei Arborétum minden évszakban tartogat csodákat. Ám tél legvégén, tavasz elején talán a legszebb, amikor az illír sáfrányok szőnyege borítja a talajt.
A cikkben szereplő csodás fotókat ezúttal is Györkő Zsombornak köszönjük.
Aki teheti, látogasson el hazánk ormánsági gyöngyszemébe is!