Homoki élőhelyek 35 ritka növényfajának egyedeit ültették ki a természetbe – írta a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatósága. A fiatal növények a tisztásokra az erdei élőhelyek fajgazdagságának növelése céljából kerültek ki.
A természetvédelem egyik fontos feladata a sérült élőhelyek helyreállítása, azok fajgazdagságának javítása.
Sok gondot okoz a szakembereknek, hogy számos növényfajnak nincs a közelben olyan állománya, amelyből kiindulva bekövetkezhetne egy-egy területen a fajok betelepülése. Ezt a problémát a rossz terjedőképességű növényfajok célzott bevitelével orvosolják.
A Peszéri-erdő újonnan kialakított tisztásain a magtermő állományokkal fajgazdagabbá teszik a rákosi vipera élőhelyeit. A magok egy részét minden évben kertészeti körülmények között vetik el és nevelnek ki azokból palántákat.
A gondozott, erős, fejlett növények sem vesznek kárba, kiültetésükkel tovább növelhetők a fajok hosszútávú megtelepedési esélyei a helyreállítandó területeken.
A természetvédők a 2021-ben kiültetett 35 faj közül 23-nak találták meg tavaly a vitális egyedeit. Többek között barázdált csenkesz (Festuca rupicola), mezei zsálya (Salvia pratensis) és hasznos tisztesfű (Stachys recta) példányokra bukkantak.