A közelmúltban lakossági bejelentést kaptak a természetvédők Kecskemétről – írta a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság. Egy ragasztós csapdába ragadt, de még életben lévő denevér kiszabadításával kapcsolatban kérték a szakemberek segítségét.
Miután sikerült úgy kiszabadítani az állatot a ragasztóból, hogy ne sérüljenek a bőrvitorlái, a természetvédők a Fővárosi Állat- és Növénykert Vadállatmentő Központjának szakembereitől kértek segítséget. Közösen eltávolították az állat testére került ragasztó maradékát.
A szerencsétlen állatnak enni és inni adtak, megbizonyosodtak arról, hogy a denevér jól van és önállóan is képes folytatni az életét, majd egy alkalmas és biztonságos területen szabadon engedték.
A fehértorkú denevér Európa nyugati részeitől Kelet-Ázsiáig fordul elő. Európában Franciaország keleti tartományaitól a Kaukázusig, valamint Skandinávia déli területeitől Görögország északi részéig jelenik meg.
Ezt a denevérfajt vándorlóként tartják számon, amely esetenként meglehetősen nagy távolságokat is megtehet. A leghosszabb ismert európai vándorútja 1787 kilométer volt, sőt, a faj kóborló egyedeire az elterjedési területüktől igencsak messze, például a Feröer-szigeteken is rábukkantak már.
A fehértorkú denevérnek idehaza többnyire csak magányos egyedeivel találkoztak a szakemberek. Csak egyetlen, hímekből álló kolóniája ismert a Mátrából és egy közel 200 példányos kölykező kolóniája a Zemplénből.