Jövőre március közepéig lőhetik a kormoránokat az RSD-n – írta közleményében a Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség.
Korábban többször írt a Sokszínű vidék a kormoránok és a halgazdaságok régóta fennálló “harcáról”. A komoly károkat okozó, elszaporodott kárókatonákat engedéllyel riaszthatják és gyéríthetik Magyarországon.
Magyarországon 2500-3000 példány fészkel, de télen 30-40 000 példány jelenik meg a vizeken a nagy kárókatonából.
A horgászok az RSD-re és mellékvizeire 5 évre szóló, Pest Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főosztálya által kiadott riasztási és gyérítési engedéllyel rendelkeznek. Az engedély szeptember 1. és január 31. között teszi lehetővé a gyérítést és riasztást.
A tapaszalatok szerint jelentős létszámú nagy kárókatona van még az érintett vizeken február hónapban, sőt akár március közepén is, ezért kaptak engedélyt a horgászok a február 1. és március 15. közötti időszakra is.
A kárókatona hármas kártétele évről évre komoly fejtörést okoz a szakembereknek:
A falánk ragadozók tetemes mennyiségű halat fogyasztanak, egyes számítások szerint átlagosan napi 0,5 kilogramm halat is elfogyaszt egy-egy madár.
Emellett naponta 3-5 kg/egyed sebzéssel is számolni kell, mert a kormoránok nagyobb (2-3 kilós) halakra is vadásznak. A nagy testű madár vágja-csípi a nagy halakat, de lenyelni csak a legfeljebb 1-1,5 kilogrammos példányokat tudja. A megsebzett halak elfertőződnek, kivéreznek és később elpusztulnak.
A harmadik kártételi mód is jelentős: az egész télen zaklatott békés halak – mivel nem tudnak vermelni – tavaszra legyengülnek és fogékonnyá vállnak a betegségekre, amelyek gyakran végeznek velük.