Mozaik

Aranyfényű halritkaságot fogtak a Dunából

MHTT / Pecaverzum
MHTT / Pecaverzum
A horgász koi pontyra tippelt, de kiderült, hogy másról van szó.

Egészen különleges kinézetű halat akasztott egy dunai horgász – írta a Pecaverzum.

A képen látható halat a férjem fogta szeptember 20-án a Ráckevei-Soroksári Dunán (RSD). Szerintünk koi ponty és kárász összeívásából született. A határozásban kérem a segítségüket!

– írta a Magyar Haltani Társaság (MHTT) „Mit fogtam?” rovatának címzett üzenetében az oldal egyik olvasója.

Az aranyszínű test miatt gondolhatta a horgász, hogy koi pontyot akasztott, de az kutatók a válaszban leszögezték: a testmérethez képest kicsi fej és a bajusz hiánya miatt ez kizárható.

A zömök test, a magas hát, a kevés, nagy méretű pikkely, a viszonylag rövid farokalatti úszó, valamint a sárgás-ezüstös, fekete foltokkal tarkított mintázat alapján a hal egy shubunkin aranyhal (Carassius auratus), vagy annak ezüstkárásszal alkotott hibridje (Carassius auratus x Carassius gibelio)

– írták a szakértők.

Elemzésükben hozzátették, hogy a két faj olyan közeli rokona egymásnak, hogy egyes források szerint egy fajba tartoznak, és mindössze alfaji vagy annál is kisebb különbség van közöttük.

Japánból származik

A shubunkin az aranyhal egyik tenyésztett formája, Japánból származik, és főképp azért kedvelik, mert kevesebb helyet igényel a koi pontynál, ezért valamivel kisebb tavakban is tartható. Élénk színei és változatos mintázata miatt népszerű, különösen a kék, narancssárga és fehér kombinációi teszik látványossá.

A shubunkin ellenállóbb sok más aranyhalfajtánál, így kezdő akvaristáknak is ideális választást jelenthet.

Kapcsolódó
Így úszkálnak az aranyhalak Tapolca smaragdzöld "akváriumában"
Egzotikus hangulatú kisfilm készült a kristálytiszta vizű tóban.
Olvasói sztorik