A napokban „Egykor – volt egy kor” címmel nyílt fotókiállítás a salgótarjáni József Attila Művelődési Központban Kulcsár József szerkesztő-fotóriporter archívumából.
Akár ki is pipálhatnánk azzal, hogy ez egy a sok közül, ám ez a tárlat sokkal több és többet is érdemel ennél.
A 40-50 évvel ezelőtt megörökített pillanatok a riportfotózás egy olyan időszakába kínálnak időutazást, amikor a fekete-fehér képek éles kontrasztjaikkal és egyszerűségükkel, szinte önmagukban mesélnek történeteket, tiszta tükröt és egy olyan technikát tartva elénk, amely minden egyes képkockát művészeti alkotássá emel.
Az 1947-ben született fotósból gyermekkorában szülei zongoristát, később orvost szerettek volna faragni. Ő viszont a közgazdaságtudományi egyetemen kötött ki, és ott szerzett diplomát, hogy azt félretéve inkább fotóriporterként, újságíróként valósítsa meg álmait.
A család nem sokkal később Salgótarjánban telepedett le, Kulcsár József első képeit pedig 1965-ben az Észak-Magyarországi Fotóművészeti Szemlén állították ki. Az egyetem elvégzése után éveken át az MTI fotóriportereként dolgozott, majd jó két évtizeden át a Nógrád megyei napilap fotósaként tevékenykedett. Ezt követően a mai napig egy kereskedelmi televízió operatőreként Nógrád vármegyei tudósítóként készíti – immár – mozgó anyagait.
Mindezek a régi világ valóságát ábrázolják. Egyebek között az igazoltató rendőrt, a bútorbolt oldalához támasztott keresztet, a fején forgó fiatalt, a kéményseprő vigyázz menetét a Kádár János érkezése előtti várakozásnál, a magyar szobrászművész, Amerigo Toth hamiskás mosolyát, a „Fabulon a bőre őre” plakátot néző idős asszonyt, az endrefalvi motoros juhászt, a falusi állatvásárt, a salgótarjáni Cigánydombot és portréin a városhoz kötődő vagy onnan elszármazott hírességeket.
A tárlat december végéig tekinthető meg – az intézmény nyitvatartási idejében – a salgótarjáni József Attila Művelődési Központban.
A képre kattintva galériánkban bepillanthatunk Kulcsár József archívumába, ezáltal kiállításába.