Betilthatják a műanyag csomagolást, már keresik az alternatívát

Ha idén elfogadják a csomagolásról és a csomagolási hulladékról szóló európai rendeletet, 2030. január 1-jétől Európában tilos lesz az egyszer használatos csomagolás a 1,5 kilogrammnál kisebb kiszerelésű gyümölcsök és zöldségek esetében.

Egy közös program keretében már az újrafelhasználható csomagolások széles körű használatán dolgozik egy sor európai áruházlánc. Első körben az eldobható gombatálcák alternatíváját keresik – írta meg a Magyar Mezőgazdaság.

A Reusable Packaging Coalition nevű partnerségben az Albert Heijn, az Aldi, a Carrefour, a Colruyt, a Delhaize és a Lidl dolgoznak össze, hogy megtalálják az alternatívát a műanyag kiváltására, ami egy kihívásokkal teli feladat. Hogy másra ne gondoljunk, el kell például helyezni valahogyan a számos, kötelezően feltüntetendő információt, a vonalkódtól kezdve a lejárati dátumig.  – számolt be róla az AgriHolland információi alapján a fruchthandel.de.

Mindenekelőtt pedig, az alternatív megoldásnak abban a különösen hatékony termelési láncban kell megállnia a helyét és versenyképesnek lennie, amelyben a jelenlegi műanyag tálcákat gyártják.

Az antwerpeni székhelyű Made design- és innovációs ügynökség koordinálja a szupermarketek kezdeményezését. A jövő év elején a mecheleni régióban kísérleti projekt indul, amely a teljes láncot érinti, a gombatermelőktől a csomagolóanyag-gyártókon át az újrafelhasználható tálcák begyűjtéséért és tisztításáért felelős szervezetekig.

A kígyóuborkákat is műanyagba csomagolják, ez az oka! De volt olyan civil is, aki megmutatta, hogyan lehet művészi szinten felhasználni a kupakokat: Petfői arcképét formázta meg.

Kapcsolódó
Újfajta, műanyag okozta betegség jelent meg a tengeri madaraknál
A műanyaghulladék lenyelése okozza a problémákat az állatoknál.