Mozaik

Megrongálták a látogatók a felújított Bánffy-kastélyt

wikimedia commons/Țetcu Mircea Rareș
wikimedia commons/Țetcu Mircea Rareș
A közelmúltban felújított erdélyi kastély falára egyes látogatók felírják a nevüket, összekarcolják a falakat, ezért a nagyobb turista-csoportok csak előzetes bejelentkezés után léphetnek be a jövőben.

A Kolozs Megyei Tanács elnöke, Alin Tișe hívta fel a figyelmet arra, hogy már megrongálták a válaszúti Bánffy-kastélyt, ezért a látogatócsoportoknak előzetesen be kell jelentkezniük, hogy kísérőt biztosítsanak számukra – írta meg a Cluj24 cikke alapján a Maszol.

A közelmúltban felújított és a nagyközönség előtt megnyitott Bánffy-kastélyra kíváncsiak előzetesen kell jelezzék, ha nagyobb csoportban szeretnék meglátogatni a turisztikai attrakciót. A látogatás során kísérő hiányában a turisták pusztítást okozhatnak. Néhány vandalizmust már megfigyeltek, összefirkálták a falakat

– mutatott rá Alin Tișe,

Az egyik megyei tanácsos a testületi ülésen kérdezett rá a kastély-látogatásra, Alin Tișe elmondta, hogy a szervezett csoportoknak előzetesen kérvényt kell benyújtaniuk, hogy kísérőt kapjanak. Az intézkedés a műemlék védelme és a látogatók élményének biztosítása érdekében történik.

A Kolozsvártól 25 kilométerre található műemléket több mint öt év alatt sikerült restaurálni, a külső homlokzatok és belső terek mellett a kastélyparkot is helyreállították. A felújítására 2017-ben nyert csaknem 20 millió lejes (1,5 milliárd forint) uniós támogatást a Kolozs megyei önkormányzat, amit saját forrásból egészített ki.

A válaszúti kastély az egyik legfontosabb erdélyi nemesi família, a Bánffy család nyári rezidenciája volt. A 19. század második felében nyerte el jelenlegi formáját, legnagyobb értékét az épen megőrzött belső burkolatok képezik.

Ezt a Békés vármegyei kastélyt 20 milliárd forintból újították fel és meseszép lett, ahogy az erdélyi Ugron-kastély is.

Kapcsolódó
Mindenét eladta a pár, hogy a somogyi kastélyban élhessenek
Nyakig érő gaz fogadta őket először, de beleszerettek.
Olvasói sztorik