Ragyás, sárgahasú és különösen veszélyeztetett az év kétéltűje

Magyarországon a faj elterjedése szigetszerű, egyes középhegységeinkre és dombvidékeinkre korlátozódik.

A sárgahasú unkát választotta a 2025-ös év kétéltűjének a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztálya, hogy felhívja a figyelmet a faj védelmére és magyarországi állományának jelentős mértékű visszaszorulására – írta meg weboldalán az MME.

A sárgahasú unka (Bombina variegata) korábban „hegyi unka” néven is ismeretes volt, mert főként Közép- és Dél-Európa hegyvidékeinek lakója. Összefüggő elterjedése Németországtól Svájcon, Északkelet-Olaszországon és a Balkánon keresztül a Kárpátokig terjed.

Az állat robosztus testfelépítésű, mokány kis béka. Hátoldala szürkésbarna, a bőrét tüskés szaruszemölcsök borítják. A közeli rokon vöröshasú unka hátoldala hasonló színű, bőrét ellenben lekerekített, lencse alakú szaruszemölcsök borítják. A szemölcsök formája fontos határozóbélyegként szolgálhat a két faj elkülönítése során. Mindkét fajnak előfordul zöldhátú színváltozata is, gyakran normál színezetű egyedek társaságában.

Hasi foltjai élénk citromsárga vagy halványsárga színűek, és a hüvelykujjra is ráterjednek. Bőrének mirigyei méreganyagokat termelnek, ezért kevés ragadozó háborgatja. Az unkaméreg a nyálkahártyával érintkezve annak irritációját és gyulladását okozhatja.

Veszély esetén megesik, hogy az unka végtagjait és fejét felfeszíti, hátát homorítja, így villantva fel hasának, nyakának és talpának mérgező mivoltára figyelmeztető színét. Ez az úgynevezett „unkareflex”, mely a támadók elriasztását szolgálja, és a békák ezen trükkje bizony elég hatásos.

Magyarországon a faj elterjedése szigetszerű, egyes középhegységeinkre és dombvidékeinkre korlátozódik. A Dunántúlon megtalálható az Alpokalján, az Őrségben, a Zalai-dombságban, a Zselicben, a Mecsekben és a Tolna–Baranyai-dombvidéken, továbbá a Bakonyban és a Visegrádi-hegységben. A Dunától keletre a Mátrában, az Aggteleki-karsztvidéken és a Zempléni-hegységben él, a Börzsönyből és a Bükkből viszont hiányzik. Előfordulását nem kizárólag a tengerszint feletti magasság határozza meg, fontos számára a hűvös mikroklíma és a megfelelő csapadékmennyiség is.

A sárgahasú unka Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 50 000 Ft.

Arról, hogy milyen különleges módon telelnek a hüllők és a kétéltűek itt írtunk cikket.Két érdekes felvétel is készült a vadászó siklókról, az egyik Szenetendrén, a másik pedig a Balatonban lakmározott.

Kapcsolódó
Szép szitakötőfaj lett az év rovara 2025-ben
A szitakötő mellett az orrszarvú bogár és az öves tavasziaraszoló volt versenyben.