A bevont, de még átváltható fizetőeszközök listáját a Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján találhatjuk meg. Húszezer, tízezer, ötezer, kétezer, ezer, ötszáz és kétszáz forintost tartalmaz ez a felsorolás, írta a Zala vármegyei hírportál.
Az 1998. szeptember elsején kibocsátott ezer forintos bevonási határnapja 2007. augusztus 31-e volt. Ezzel megszűnt törvényes fizetőeszköz lenni.
Tehát még majdnem két és fél év áll rendelkezésre, hogy azonos címletű, törvényes fizetőeszközre cseréljük. Az MNB listáján szereplő régi bankjegyek közül a sort időben a kétszáz forintos papírpénz követi, amelynek átváltási határideje 2029. november 16-án jár le.
Régi bankjegyek: a bevonás után még 20 évig válthatók át
A bevonási határnap a MNB által meghatározott időpont, melytől kezdve a bevont bankjegy és érme elveszti törvényes fizetőeszköz jellegét. Értéküket jó ideig nem vesztik el, mert a bevonási határnapot követően minden bank- és postafiókban – egyes bevont bankjegyek – három évig, az MNB lakossági pénztárában pedig húsz évig válthatók át – azonos címletű, törvényes fizetőeszközre. A zalaegerszegi piacon érdeklődve egy árus elmondta, hogy nem is emlékszik már arra, hogy valaki régi ezerforintossal akart volna fizetni. Nem fogadná el, mert akkor neki kéne becserélni, amire nincs ideje.
Akár több ezer forintot is érhet
Ha rajtunk marad egy 1998-ban kibocsátott ezres, gyűjtőknek még eladhatjuk. Akár több ezer forintot is adhatnak érte egy licitoldal szerint. A bevont, de még átváltható fizetőeszközökről, az átváltási tudnivalókról az MNB honlapján tájékozódhatunk. Itt láthatjuk, hogy van olyan ezer forintos, amelynek átváltási határideje csak 2038. október 31-én jár le.
A közelmúltban számoltunk be róla, hogy több tízezret érhet az egyik ötvenforintos érme. Megéri belenézni a pénztárcádba, mert akár ritka és értékes 50 forintost találhatsz a visszajárók között.