Mozaik

Élősködő rák támadja a dunai halakat

MHTT/Pecaverzum
MHTT/Pecaverzum
Az emberre veszélytelen a parazita jelenléte, de akár romolhat a hal húsának minősége, ezért a feldolgozás és a fogyasztás során néhány dologra oda kell figyelni.

Egy Kis-Dunán fogott paduc úszóján fedezte fel egy horgász az apró állatkákat és a fotót elküldte a Magyar Haltani Társaság (MHTT) „Mit fogtam?” rovatának – írta meg a Pecaverzum.

A képen látható paducot az esztergomi Kis-Dunán fogtam. A hátából kilógott valami zöld parazitaszerűség, és a farokúszó tövénél is láttam egy hasonlót. Be tudnák azonosítani?

– fordult az MHTT-hez a B. N. monogramú horgász.

A szakértők válaszából kiderült, hogy a felvételen egy Tracheliastes nembe tartozó rákélősködő látható.

A dunai halakra a Tracheliastes polycolpus nevű, rendszerint az úszók tövén kapaszkodó faj jellemző. Életük nagyobb részét szabadon lebegő lárvaként töltik ezek a rákocskák, melyek teste egy bőr alá befúrható csillagszerű horgonyból, két karból, egy hasonló méretű testből és két hosszú petezacskóból áll

– reagáltak a haltani szakemberek.

A Tracheliastes polycolpus jelenléte önmagában nem teszi ehetetlenné a halat, de néhány dolgot érdemes figyelembe venni.

Ez az élősködő kizárólag a halak testére tapad és azok véréből táplálkozik, az emberre nem jelent közvetlen egészségügyi kockázatot. Ha a hal egyébként egészségesnek tűnik (nincsenek fekélyek, elváltozások, rothadó részek a testén), akkor megfelelő tisztítás és hőkezelés után fogyasztható.

A halat meg kell tisztítani, a parazitát el kell távolítani, és a biztonság kedvéért jól át kell sütni vagy főzni.

Az élősködők jelenléte gyengítheti a hal szervezetét, ami befolyásolhatja a hús minőségét. Ha a hal húsa kocsonyás vagy kellemetlen szagú, akkor nem érdemes elfogyasztani.

Januárban országos halritkaságot fogtak ki a Kis-Dunából, tavaly pedig ritka kórokozó tizedelte a halakat. Azt pedig csak találgatni lehet, hogy került ilyen ritka harcsafaj a Dunába.

Kapcsolódó
Eltorzult külsejű halat fotóztak egy délegyházi tóban
Betegség okozhatta a hal torzulását.
Olvasói sztorik