A Győr-Moson-Sopron vármegyei Veszkény határában található mezőgazdasági telepen mostanában nem a megszokott vidéki csend uralkodik: hangos dörrenések töltik meg a levegőt, amelyek egy különleges megelőző intézkedés részét képezik. A helyi gazdák ugyanis gázágyúval próbálják távol tartani a madarakat, hogy megakadályozzák a száj- és körömfájás vírusának esetleges terjedését – számolt be róla a Kisalföld.
Rendkívüli megelőző lépés a gazdáktól
A helyi állattartók komolyan veszik az állatállomány egészségének védelmét. Az elmúlt hetekben a száj- és körömfájás veszélye miatt fokozott figyelmet fordítanak a fertőzés megelőzésére, mivel a betegség különösen a párosujjú patások – így például a szarvasmarhák és sertések – körében terjed gyorsan és súlyos gazdasági károkat okozhat.
A gázágyú nem katonai eszköz, hanem egy nagy zajt keltő madárriasztó berendezés, amely időszakosan dördülésszerű hangot ad ki, ezzel elriasztva a madarakat a környékről. A szakemberek szerint ezek a szárnyasok – különösen, ha trágyás vagy élelmiszerrel szennyezett területeken járnak – közvetett úton képesek lehetnek a vírus továbbvitelére, akár egyik telepről a másikra.
A veszkényi telepen ezért naponta reggel 6:30 és este 20:00 között működtetik a gázágyút. A helyieket a szokatlan zajhatás miatt előzetesen tájékoztatták, a gazdák pedig megértést és türelmet kérnek a lakosságtól.
A védekezés kulcsa: éberség és együttműködés
Bár a száj- és körömfájás jelenleg nem érte el a telepet, a gazdák nem szeretnék megvárni, amíg bekövetkezik a baj. A preventív intézkedések, így a fertőtlenítés, a zárt tartási rendszer és a madarak távoltartása mind hozzájárulnak a járvány terjedésének megelőzéséhez.
Ha nem sikerül megfogni a vírust, az egész magyar mezőgazdaság óriási bajban lesz, vélekednek a hortobágyi gazdák. Mint megírtuk, amikor utoljára ilyen járvány tombolt Magyarországon, még a verebeket is kilőtték.